Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

MZDiK: Za usuwanie podrzuconych śmieci z pasów drogowych płacimy wszyscy

dm, MZDiK 2021-11-23 15:30:00

Kolejne przypadki podrzucenia znacznej ilości śmieci obok dróg odnotowano w Radomiu, tym razem przy ulicach Potkańskiego i PCK. MZDiK wciąż apeluje, żeby w przypadku zauważenia sytuacji, gdy ktoś wyrzuca odpadki w miejscu niewyznaczonym do tego celu, od razu zgłaszać to na przykład do dyżurnego Straży Miejskiej: numer telefonu 986.

Poniżej pełny komunikat w tej sprawie, opublikowany na stronie mzdik.pl:

"Jesienią oraz wiosną, kiedy właściciele samochodów zmieniają opony z letnich na zimowe i z powrotem, najczęściej dochodzi do przypadków podrzucania tych odpadów gdzie popadnie. W ostatnich dniach odnotowaliśmy kilka takich zdarzeń. Sterta opon i innych śmieci pojawiła się między innymi na Ustroniu - na trawniku u zbiegu ulic Czarnej i PCK. Owo dzikie wysypisko mogą teraz między innymi "podziwiać" pasażerowie pociągów przejeżdżających przez Radom. Opony - i to w dużej liczbie - ktoś wyrzucił również do przydrożnego rowu wzdłuż ulicy Potkańskiego, między Starą a Nową Wolą Gołębiowską. Nie są to, niestety, pierwsze tego rodzaju przypadki - nie tylko w tych częściach Radomia, ale w ogóle w jego granicach.

Podobne sytuacje mają często miejsce także między innymi przy ulicach Chorzowskiej, Bieszczadzkiej, Banacha, Witosa oraz kilku innych, zwłaszcza na obrzeżach naszego miasta. Nasi wykonawcy muszą potem usuwać te śmieci. Warto tu podkreślić, że robią to wyłącznie z działek stanowiących pas drogowy. Jeśli worki, opony i inne rzeczy leżą wprawdzie obok drogi, ale już na terenach prywatnych, to wtedy Straż Miejska zobowiązuje właścicieli działek do ich posprzątania. Niestety, muszą to robić na własny koszt. Sprzątają zawsze zarządcy terenu, chyba że dzięki czyjejś czujności uda się złapać śmieciarzy na gorącym uczynku albo przynajmniej ich później ustalić.

Podrzucanie śmieci, niestety, stawia później w złym świetle wszystkich mieszkańców Radomia. Wszyscy muszą także pośrednio płacić za wywożenie odpadków przez służby miejskie, odpowiedzialne za sprzątanie pasów drogowych. A tymczasem opony oraz wiele innych odpadów przyjmuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Witosa 96 na Wincentowie (szczegóły na stronie spółki Radkom - kliknij tutaj, aby otworzyć ją w nowym oknie).

Niektórzy radomianie wynoszą duże worki z odpadami do koszy na drobne śmieci, ustawionych przy chodnikach albo obok przystanków autobusowych. Prosimy, aby tego nie robić, ponieważ potem zapychają one całe wnętrze kosza i pozostałe rzeczy lądują poza pojemnikiem - na chodniku. Odpady z domów należy wyrzucać jedynie do kontenerów!

Jak już wspomnieliśmy, przypadki podrzucania odpadów należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Radomiu (numer 986), która może ustalić, na czyjej działce one leżą i zobowiązać właściciela terenu do posprzątania. Gdy jest pewność, iż dany teren stanowi pas drogowy, można to zgłaszać bezpośrednio do naszego Działu Czystości i Zieleni (numer 48 386-91-65 albo e-mail: czystoscizielen@mzdik.pl). Wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na wyglądzie Radomia!"

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych