Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

MZDiK. Do prawie setki przypadków dewastacji przystanków doszło w 2021 roku

dm, MZDiK 2022-01-13 08:57:00

W minionym roku znacznie wzrosła liczba przypadków dewastacji przystanków autobusowych w Radomiu. Usuwanie skutków wandalizmu pochłonęło ponad 39,5 tysiąca złotych. Tego typu wydatki wpływają na ogólny koszt utrzymania komunikacji miejskiej, a za naprawy płacą pośrednio wszyscy podatnicy. Sprawców rzadko udaje się ująć na miejscu.

Pełny komunikat opublikowany na stronie mzdik.pl:

W 2020 roku odnotowaliśmy 74 przypadki dewastacji przystanków na terenie Radomia (poza granicą naszego miasta za przystanki odpowiadają gminy albo zarządcy poszczególnych kategorii dróg). W roku 2021 liczba ta wzrosła już do 99! Najczęstszym celem chuliganów były szyby w wiatach, lecz wandale nie oszczędzali także przystankowych ławek (kilka z nich usiłowano nawet ukraść!) oraz tablic z symbolem autobusu czy blach z numerami linii i nazwami, które są zainstalowane na słupkach. Regularnie niszczone lub kradzione były też rozkłady jazdy. W niektórych miejscach akty wandalizmu powtarzały się. Tak było na przykład na przystanku Starokrakowska / Szydłowiecka (w okolicach szkoły).

Do smutnych ciekawostek można zaliczyć fakt, że z czterech przystanków przy alei Wojska Polskiego zniknęły nowe, betonowe kosze na śmieci. Każdy taki pojemnik ważył niemal 100 kilogramów! W wakacje ubiegłego roku pracownicy naszego Działu Przewozów Pasażerskich z niemałym zdziwieniem odkryli, że z wiaty przystankowej stojącej u zbiegu ulic Limanowskiego i Suchej na Borkach ktoś zdjął wszystkie płyty poliwęglanowe, które stanowiły konstrukcję dachu.

Łączny koszt wszystkich napraw przystanków, jaki ponieśliśmy w zeszłym roku, wyniósł ponad 39,5 tysiąca złotych.

Próby ustalenia sprawców dewastacji często nie są możliwe, ponieważ nie każdy przystanek jest monitorowany. Aby ukarać takich chuliganów, trzeba ująć ich najlepiej na gorącym uczynku. Stąd nasza prośba: jeśli ktoś jest świadkiem takiego zdarzenia, powinien od razu informować o tym Straż Miejską w Radomiu (bezpłatny numer telefonu 986) lub policję (numer 112). Wszelkie przypadki rozbitych szyb, zniszczonych dachów, rozkładów, ławek i innych elementów infrastruktury przystankowej prosimy natomiast zgłaszać do Działu Przewozów Pasażerskich MZDiK (48 363-14-53). Nasi pracownicy wprawdzie regularnie jeżdżą po Radomiu, lecz nie są w stanie sprawdzać codziennie stanu każdego przystanku. Z tego powodu bardzo ważne dla nas są również informacje od mieszkańców. Za wszystkie dziękujemy!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych