Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Mieszkańcy Miłej: Postulujemy o remont chodnika. Byliśmy gotowi współfinansować to przedsięwzięcie

dm 2021-08-17 15:45:00

Mieszkańcy ulicy Miłej 29 od 10 lat starają się o remont chodnika przy swoim bloku. Jak twierdzą, jest on w opłakanym stanie, przez co zagraża bezpieczeństwu dzieci i osób starszych, mających problemy z poruszaniem się.

Problem jest o tyle istotny, że znajduje się on na popularnym ciągu komunikacyjnym na trasie: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 i 34, pawilony targowe przy ul. Kusocińskiego oraz kościół.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat kilkukrotnie składali projekty do budżetu obywatelskiego i rozmawiali z władzami miasta. Do dzisiaj jednak inwestycja nie doczekała się realizacji, pomimo wpisania jej do projektu budżetu miasta na 2019 r. oraz deklaracji Wspólnoty o gotowości współfinansowania remontu.

Mieszkańcy XV-lecia jednak nie odpuszczają i na ręce Prezydenta Radomia oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji złożyli dzisiaj petycję z blisko 200 podpisami poparcia pod pomysłem remontu chodnika przy ul. Miłej na odcinku od ul. Sowińskiego do ul. Kusocińskiego. Swój podpis złożyli mieszkańcy bloków bezpośrednio sąsiadujących z potencjalną inwestycją - zebrano blisko 200 podpisów od osób pragnących, aby okolica miejsca ich zamieszkania była bezpieczna i wyglądała schludnie.

Jak mówił podczas zbiórki podpisów Albert Zaręba, przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej Miła 29: „Akcja zbierania podpisów pod petycją do Pana Prezydenta Witkowskiego spotkała się z szerokim odzewem lokalnej społeczności. Najstarsi mieszkańcy tej części osiedla mówili nam, że nie pamiętają, kiedy ostatni raz był w tym miejscu przeprowadzany jakikolwiek remont chodnika. Osobiście zamieszkuję na tym osiedlu blisko 30 lat i nie przypominam sobie takiego faktu. Zauważyliśmy, że mieszkańcy niecierpliwie oczekują, że w ich otoczeniu coś się w końcu zmieni na lepsze. Gdyby nie fakt, że podpisy były przez nas zbierane w okresie wakacyjnym, gdy część mieszkańców wypoczywała poza miejsce zamieszkania, z pewnością byłoby ich dużo więcej. Jednak zadowoleni jesteśmy z faktu, że naszą inicjatywę społeczną poparło blisko 200 osób. Dano nam w ten sposób odczuć, że próbujemy zrobić dla nich coś dobrego. Od 2011r. staramy się o remont chodnika przy swoim bloku, jest to ciąg pieszy drogi asfaltowej należącej do miasta. Wielokrotnie władze miasta pisemnie zapewniały nas o realizacji tego projektu, jednak do dziś nie został on zrealizowany. W 2017r. zostaliśmy poinformowani, że poprawa stanu technicznego chodnika może nastąpić podczas przebudowy tej ulicy, która swoim zasięgiem będzie obejmowała nie tylko ulicę Miłą, ale również pozostałe ulice znajdujące się w tym rejonie miasta, tj. Sowińskiego, Bema i Jasińskiego. Te trzy ostatnie zostały już wyremontowane w poprzednich latach, natomiast ulica Miła została pominięta, pomimo tego, że już dekadę zabiegamy o jej remont. W 2018r. Zarząd Wspólnoty był na spotkaniu z obecnym Prezydentem miasta Radomia, który stwierdził, iż jest to pierwszy przypadek o którym słyszał, aby Wspólnota chciała współfinansować coś, co należy do obowiązków władz miasta. Pod koniec 2018r. wymiana chodnika została nawet wpisana do propozycji planu budżetowego na 2019r., jednak na tym się zakończyło. Obecnie widzę pilną potrzebę nie tylko wymiany chodnika przy naszym bloku, ale także wymianę nawierzchni na całym jej odcinku od ul. Kusocińskiego do ul. Sowińskiego. Nawierzchnia jest nierówna, płyty są popękane, a po opadach atmosferycznych tworzą się ogromne kałuże. Jest to ciąg pieszy użytkowany codziennie przez dziesiątki mieszkańców naszego osiedla, jak i osoby przywożące lub przyprowadzające dzieci do sąsiadującej z naszym blokiem szkoły podstawowej i przedszkola. Ja jak i mieszkańcy naszej Wspólnoty jesteśmy rozczarowani postawą władz miasta, że pomimo tylu starań pominięto nas również podczas przebudowy ulic Sowińskiego, Bema i Jasińskiego.”

Jak mówi nam Patryk Fajdek, społecznik z Os. XV-lecie, który zaangażował się w inicjatywę: „Jeśli remont chodnika był wpisany w projekt budżetu na 2019 rok, jak wynika z pism, które posiadają mieszkańcy, to ta inwestycja już dawno powinna być zrealizowana. Szczególnie, że mamy do czynienia z dobrze zorganizowaną Wspólnotą, gotową współfinansować to przedsięwzięcie. Przez wiele lat XV-lecie było zapomnianym osiedlem. Cieszę się, że dzisiaj jest pionierem obywatelskich zmian w naszym mieście. Mieszkańcy każdego dnia pokazują, że o swoje najbliższe otoczenie warto walczyć.”

Jak argumentują autorzy petycji, remont chodnika przy ul. Miłej całkowicie zamknąłby projekt rewitalizacji Os. XV-lecie, w który wpisuje się inwestycja utworzenia nowych miejsc parkingowych, dojazdów dla karetek pod wieżowce, przebudowa ciągów komunikacyjnych oraz utworzenie nowego, zielonego miejsca wypoczynkowego wokół skweru przy ul. Sowińskiego, Jasińskiego, Bema.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych