Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

Maraton Pisania Listów w ''Konarskim''

dm 2017-12-02 16:00:00

W dniach od 1 do 9 grudnia 2017 r. w X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego trwa Maraton Pisania Listów. Jest to bardzo ważna i ciekawa akcja organizowana w grudniu każdego roku przez Amnesty International.

Akcja polega na pisaniu listów w obronie osób w różnych krajach świata, które walczyły o prawa innych ludzi i same zostały niesłusznie oskarżone. - Nasze liceum bierze udział w tej akcji. Jesteśmy szkołą w pełni integracyjną, wrażliwą na potrzeby i krzywdę innych osób. W każdej klasie mamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi. Sprawy związane z tolerancją, wzajemnym szacunkiem i przestrzeganiem praw wszystkich ludzi są dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy pomóc - mówi Paweł Borowiecki, pedagog X LO.

Każdy z nas może napisać list i działać razem z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu można pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W maratonie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. 

W X LO piszemy listy w obronie: Farida i Issy z Izraela - posiadającym zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym, Tanera i 10 innych osób ze Stambułu Turcj - przebywającym w więzieniu za działania na rzecz praw człowieka, Shackeli Jackson z Jamajki - nękanej za przeciwstawianie się przemocy stosowanej przez policjantów w jej mieście, Mahadina z Czadu - grozi mu więzienie za posta na temat praw człowieka, który napisał na Facebooku. 

Koordynatorką akcji w X LO jest pani Ewa Wziątek - nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie wspólnie piszą listy podczas lekcji wychowawczych, a także podczas przerw lekcyjnych i przez cały okres trwania maratonu w bibliotece szkolnej.

Szczegółowe informacje na temat całej akcji oraz bohaterów, dla których można pisać listy można znaleźć na stronie Amnesty International - tutaj.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych