Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

''Konarski'' = integracja. Jedyna taka szkoła na Mazowszu [FOTO, WIDEO]

mawi 2017-04-03 07:00:00

Przełom marca i kwietnia to tradycyjnie czas dni otwartych w radomskich szkołach ponadgimnazjalnych. My odwiedziliśmy m.in. X LO im. St. Konarskiego przy ul. Beliny-Prażmowskiego. To jedyne na Mazowszu liceum w pełni integracyjne. W piątek i sobotę odwiedziło je ponad 100 uczniów gimnazjów, którzy w nim rozważają swą przyszłą naukę.

Uczennice z klasy 1a robiły furorę podczas Dni Otwartych w "Konarskim"

Jak już pisaliśmy, byliśmy też z wizytą w IX LO im. J. Słowackiego, o czym można przeczytać TUTAJ. "Konarski" był równie dobrze przygotowany. Gości oprowadzali uczniowie szkoły, którzy odpowiadali na wszystkie pytania, w tym najczęściej zadawane, "czy nauczyciele są fajni". Odpowiedź mogła być oczywiście tylko jedna. Wszyscy częstowani byli pysznymi ciastami specjalnie przygotowanym na tę okazję przez uczennice i nauczycieli. W poszczególnych pracowniach przygotowano prezentację, jak np. w historycznej, gdzie o wszystko dbały dziewczęta przebrane w stroje z lat 20. XX wieku.

- Proszę spojrzeć - piękne dziewczyny, gdzie ja znajdę drugie takie. Tylko w "Konarskim" - zachwalał ich kolega, Gabriel Głuch z 1a. Zaraz dodał: - Oczywiście faceci też są fajni... i nauczyciele też, nie czepiają się z byle powodu.

- Nauczyciele są mili, sympatyczni. Nikt się nie wywyższa, każdy jest równy. W naszej szkole jest dobry przyjacielski klimat, jesteśmy zżytą grupą - stwierdziła przebrana za szansonistkę Katarzyna Bilska z 1b.

Szkoła mała, wszyscy się znają

- Po tym co tu zastałam wydaje mi się, że jest to szkoła bardzo przyjazna uczniom. Podoba mi się, że liceum jest małe, wszyscy się znają. Słyszałam o nim dobre opinie i dlatego tu przyszłam. Do szkoły będę miała z domu 10-15 minut, to też jest ważny argument - stwierdziła Maja Białek, jedna z gimnazjalistek, która w sobotę odwiedziła "Konarskiego". Z kolei koleżanka, z którą przyszła - Aleksandra Bartosz - powiedziała nam: - Ja lubię zwiedzać szkoły podczas dni otwartych, może akurat gdzieś ktoś mnie czymś szczególnym zainteresuje. Tu wydaje się, że jest fajnie.

W "Kanarskim" wszystkie klasy są integracyjne, co oznacza, że jest w nich maksymalnie 20 uczniów, w tym 3-5 integracyjnych. Podczas lekcji pomagają im dodatkowi nauczyciele. Podczas Dni Otwartych szkołę odwiedzili też tacy uczniowie, w tym Kamila Sałacińska, która porusza się na wózku inwalidzkim. - Słyszałam dobre opinie o "Konarskim". Widać, że szkoła jest przygotowana dla osób takich jak ja, nia ma barier architektonicznych. Będę mogła tu rozwijać swoje zainteresowania, lubię rysować, czytać książki, uczyć się języków obcych. Dlatego wybiorę klasę językową z angielskim i niemiecki - zdecydowała Kamila.

- Przyjechaliśmy, bo są klasy integracyjne i dużo udogodnień dla niepełnosprawnych, w tym winda. To podstawa. Jest też do dyspozycji pielęgniarka, przeszkolona kadra i dowozy do szkoły. A wiem skądinąd, że i atmosfera w tej szkole jest fajna. Zresztą to widać, po tym jak nas tu miło przyjęto - powiedziała nam Anna Łukomska, opiekunka.

Miłe wspomnienia

W szkole podczas dni otwartych pojawili się też jej absolwenci, jak np. Justyna Okomska, która maturę w "Konarskim" zdawała aż 11 lat temu. - Kiedy tylko mogę odwiedzam szkołę. Tak jak teraz, gdy dowiedziałam się na Facebooku o dniach otwartych. Postanowiłam przyjść, wiedziałam że będą wszyscy nauczyciele, w tym moja wychowawczyni. Ale nie mogło być inaczej, bo tu poznałam męża i można powiedzieć, że to właśnie wychowawczyni była naszą swatką - wspomniała absolwentka X LO.

O samym liceum pani Justyna opowiada w samych superlatywach: - Szkoła jest bardzo przyjazna uczniom, z nauczycielami zawsze się można było dogadać, nie stresowali nas niepotrzebnie. Wiadomo - to szkoła, trzeba się uczyć, trzeba zdać maturę i to jest priorytet. I tu ten priorytet jest zachowany, ale można go osiągnąć w niemal rodzinnej atmosferze. I prawie bezstresowo, bo wiadomo - zawsze gdzieś tam jakieś emocje, nerwy się pojawiają. Z czystym sumieniem mogę zaproponować "Konarskiego" wszystkim gimnazjalistom - zachęca absolwenta X LO.

- Od lata stawiamy na integrację, nasi uczniowie wiedzą, że zawsze mogą liczyć na pomoc nauczycieli, ale głównie kolegów i koleżanek. Jesteśmy małą szkołą, obecnie uczy się u nas 190 uczniów. Nauka języków odbywa się w grupach maksymalnie 10-osobowych. Do liceum jest dogodny dojazd z różnych dzielnic i z okolic Radomia, bo jesteśmy tuz przy dworcach PKP i PKS. Uczniowie mają darmowy dostęp do WI-FI. W nowym roku szkolnym proponujemy pięć klas o ciekawych profilach - informuje dyrektor szkoły, Wiktor Karoń. Profile można sprawdzić na slajdzie poniżej.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych