Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Dziś bezpłatna komunikacja miejska

dm, UM Radom 2021-09-22 08:35:00

W środę, 22 września przypada Dzień bez Samochodu. Jak co roku tego dnia w Radomiu przejazdy wszystkimi autobusami miejskimi są całkowicie darmowe dla wszystkich pasażerów. Nie są wymagane żadne dokumenty. Uprawnienie obowiązuje od godziny 0:00 do 23:59 na wszystkich liniach dziennych i nocnych.

Dzień bez Samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku jego obchody przebiegają pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie!”. Celem kampanii jest zachęcenie do utrzymywania dobrej kondycji, jak też do tego, aby wybierając środek transportu, zadbać o środowisko i zdrowie innych.

Tradycyjnie ETZT to okazja do podsumowania prowadzonych w ostatnim roku działań promujących alternatywne formy komunikacji. - Nieustannie odnawiamy tabor autobusowy. Chcemy, by komunikacja publiczna w mieście była nowoczesna, bezpieczna i przyjazna pasażerom. Mamy już 19 autobusów elektrycznych, a w planach jest zakup kolejnych. Cały czas rozwijamy także sieć dróg dla rowerów. Powstały one m.in. wzdłuż alei Wojska Polskiego, Zwolińskiego i odcinka Żółkiewskiego. Przedłużyliśmy bulwar nad Mleczną, powstały nowe ścieżki rowerowe wokół zalewu na Borkach i wzdłuż ulicy Aleksandrowicza. Została też przebudowana ulica Szydłowiecka, gdzie powstał nowy ciąg pieszo-rowerowy, a jednocześnie zostały tam skierowane autobusy komunikacji miejskiej. Zakończyła się także przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego - wylicza prezydent Radosław Witkowski.

Jak podkreśla wiceprezydent Mateusz Tyczyński, w planach miasta jest dalsza rozbudowa infrastruktury służącej rowerzystom. Złożyliśmy wniosek do rządowego programu „Polski Ład” o dofinansowanie rozwoju sieci dróg rowerowych. Chcemy m.in. łączyć w spójną sieć już istniejące odcinki. Ale zrównoważony transport to nie tylko nowe autobusy czy drogi dla rowerów. W planach mamy także wdrożenie inteligentnych systemów sterowania ruchem i wyznaczenie uprzywilejowanych korytarzy dla komunikacji zbiorowej. Pracujemy nad tym wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. W nowej perspektywie unijnej będziemy chcieli pozyskać pieniądze na ten cel - zapowiada Mateusz Tyczyński.

Więcej o działaniach podjętych w ciągu ostatniego roku na stronie: https://tiny.pl/97pf4.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych