Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Dyskutowali o kryminalistyce

dm, KWP 2021-04-20 09:44:00

W miniony weekend odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kryminalistyka i zmieniająca się rzeczywistość miejsc przestępstw” zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu.

Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Michał Ledzion. Uczestnikami spotkania byli technicy kryminalistyki garnizonu mazowieckiego, społeczność akademicka Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Tarnowskiej Szkoły Wyższej oraz sympatycy i osoby zainteresowane poruszaną problematyką spoza uczelni.

Program konferencji obejmował tematy odnoszące się do wyzwań i zagrożeń otaczającej nas rzeczywistości, identyfikacji śladów przestępczego działania, wartości diagnostycznej poszczególnych metod badawczych, a także interdyscyplinarności - przenikania we współczesnej kryminalistyce różnych dziedzin nauki oraz wymogu korzystania z wiedzy i doświadczenia wielu dziedzin nauki w walce z przestępczością.

Uczestników powitał dr Adam Ziółkowski, Dziekan Wydziału Studiów Strategicznych i Technicznych WSH w Radomiu, a konferencję otworzyli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Piotr Janik oraz Rektor Wyższej Szkody Handlowej w Radomiu prof. Elżbieta Kielska. Moderatorem spotkania była Naczelniczka Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu mł. insp. dr Aneta Pawlińska.

Wśród prezentowanych tematów poruszane były zagadnienia: „Identyfikacja człowieka na podstawie śladów pozostawionych na wyściółce wewnątrz buta”, który wygłosił wieloletni biegły z zakresu badań traseologicznych - Zastępca Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji mł. insp. dr Krzysztof Borkowski. Obszary związane z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi oraz radiologicznymi (CBRN) - uczestnicy konferencji mogli wysłuchać w prelekcji ppłk. mgr inż. Jarosława Wojciechowskiego byłego pracownika Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii „Zbieranie śladów kryminalistycznych z przedmiotów skażonych czynnikami CBRN” oraz głosu dr Jacka Pirszela byłego pracownika Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, obecnie pracownika Laboratorium Analitycznego Mennica Metale Radzymin „Broń chemiczna - marzenie truciciela?”.

Prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. profesor UŁ Michał Bijak przybliżył temat: „Bioterroryzm - nowa forma zagrożenia”. O tym, jak ścisłe wiąże się psychologia z kryminalistyką, zagadnienie to uwypukliła dr Justyna Kaczmarczyk Kierownik Katedry Psychologii Tarnowskiej Szkoły Wyższej w Tarnowie, biegły sądowy z zakresy psychologii oraz seksuologii, przedstawiając „Metodykę pracy biegłego psychologa/seksuologa w zbieraniu materiału dowodowego”. Licznie zgromadzeni uczestniczący konferencji mogli również wysłuchać wystąpienia dr hab. Zuzanny Brożek-Muchy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, która omówiła „Wyzwania w identyfikacji po wystrzale z broni palnej”.

Cennym głosem w dyskusji, na temat „Rodzaju obrażeń mechanicznych i możliwości identyfikacji narzędzia” był wykład dr Sylwii Tarki z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz nadkom. dr Paweł Lewandowski biegłego z zakresu badań wypadków drogowych LK KWP z siedzibą w Radomiu, który odniósł się do „Analizy wybranej sytuacji wypadkowej na tle zmieniających się przepisów prawa o ruchu drogowym”. Zainteresowanie Konferencją było tak duże, że aplikacja uniemożliwiała dołączenie do spotkania kolejnych osób.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych