Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Detektywi w XII LO [ZDJĘCIA]

dm 2019-05-19 12:01:00

Z inicjatywy profesor Renaty Smorongowicz, nauczyciela wiedzy o kulturze i języka rosyjskiego w XII Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu, w szkole odbyło się interesujące spotkanie z przedstawicielami dość oryginalnej i rzadkiej profesji, tj. radomskimi detektywami - Wojciechem Smorongowiczem z Biura Detektywistycznego Info-Sec i Pawłem Wolskim z Biura Detektywistycznego Sherlock.

Detektywi skupili się na kilku ważnych z punktu widzenia edukacji i bezpieczeństwa obszarach, a mianowicie bezpieczeństwie w sieci i zagrożeniach z tym związanych: czym grożą nieodpowiedzialne zachowania i działania podczas wszelkich operacji w internecie. Detektyw Wojciech Smorongowicz apelował przede wszystkim o rozsądek podczas korzystania z internetu, gdyż właściwie to jedyne antidotum na uniknięcie niebezpieczeństwa, poddania się manipulacji, presji, szantażowi, które jak się okazuje bywają tragiczne w skutkach. Przybliżył też przybierające na sile zjawisko stalkingu, czyli złośliwego i powtarzającego się nagabywania, naprzykrzania się czy prześladowania zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu.

O tym jak zostać detektywem, jakie cechy powinien posiadać detektyw, mówił drugi z zaproszonych gości, Paweł Wolski. Okazało się, że detektyw to zawód specyficzny, oparty przede wszystkim na cierpliwości, wnikliwości, rzetelności i dyskrecji. Niezbędna jest w tym zawodzie znajomość przepisów prawa, technik operacyjnych, które zdobywa się podczas szkoleń i w praktyce. Detektyw zaprezentował także bogaty arsenał narzędzi i sprzętu, niezbędnego w pracy detektywa - podstawa to aparaty fotograficzne o dobrych parametrach, lornetki, lokalizatory GPS, a bardziej specjalistyczne to noktowizory, mikrofony kierunkowe i inne.

Licznie zgromadzeni w sali konferencyjnej uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom. Pytania były różnorodne, m.in. o najbardziej interesujące zlecenia, z którymi spotkali się detektywi, ale też te z dozą humoru, czy z zaskakującym finałem. Uczniów interesowała też opłacalność zawodu detektywa, więc padały pytania o kwestie finansowe.

Dorosłą część publiczności interesowały bardziej kwestie prawne, a więc możliwość wykorzystywania zgromadzonych dowodów w trakcie procesu sądowego, występowanie detektywa jako świadka przed sądem, kontrola pracowników i wykorzystywanie służbowego sprzętu do celów prywatnych, legalność monitorowania działań pracowników, tzw. "oko szefa", legalność zakładania podsłuchów i instalowania kamer.

Chętni mieli okazję w praktyce poznać sposób montowania lokalizatorów GPS i śledzenie trasy obiektu na komputerze.

Komentarze naszych czytelników

  • Beata

    2022-09-26 10:50:58

    Wszystko pięknie opisane i mówione,osobiście korzystałam z usług Pana Wojciecha Smorongowicza i czuję się oszukana I zlekceważona.Nie polecam tego Pana i jego usług.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych