Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

30 lat Giełdy Papierów Wartościowych. Jubileuszowa wystawa w Radomiu

dm 2022-01-12 10:29:00

Była symbolem odejścia Polski od komunizmu i tworzenia gospodarki kapitalistycznej. Giełda Papierów Wartościowych ma już 30 lat. W Radomiu otwarto wystawę dokumentującą jej historię.

Ekspozycja prezentuje postaci i wydarzenia związane z giełdą i pierwszym polskim biurem maklerskim. To trzy dekady na trzydziestu planszach. Archiwalne zdjęcia, dane, i wykresy obrazują jak przez lata zmieniał się warszawki parkiet. Na początku notowanych było zaledwie pięć spółek. Dziś jest ich ponad 800. - Ta nasza historia sukcesu, zresztą bardzo pozytywnie opisywana przez raporty Banku Światowego i innych instytucji międzynarodowych, jest takim niekłamanym symbolem polskiego sukcesu gospodarczego - przyznał w rozmowie z TVP3 Warszawa dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wystawa będzie prezentowana na Placu Jagiellońskim w Radomiu przez trzy tygodnie. Można dowiedzieć się z niej czym jest kurs, akcja, makler, czy poznać sposoby inwestowania i zasady działania rynku kapitałowego. - Giełda to jest najbardziej demokratyczny sposób pomnażania naszych oszczędności. Mając rachunek maklerski możemy, z poziomu naszego komputera, kupować i sprzedawać akcje, czy inne instrumenty finansowe - tłumaczył dr Marek Dietl.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych