Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Uważajmy na oszustów na platformach zakupowych

dm, KWP 2021-08-07 12:17:00

Radomscy policjanci przestrzegają przed oszustami na platformach zakupowych. Kolejne osoby straciły swoje pieniądze. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać swoich danych do konta bankowego osobom postronnym.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu coraz częściej otrzymują zgłoszenia od osób, które straciły pieniądze, ponieważ zostały oszukane przez kupujących na popularnej platformie zakupowej. O takich przestępstwach w ostatnich dniach poinformowały policjantów dwie mieszkanki Radomia.

Oszuści podstępem wypłacili z konta pokrzywdzonych kobiet pieniądze. Metoda działania sprawców była podobna, jak w wielu innych przypadkach. Oszuści działają w ten sposób, że udają kogoś, kto jest zainteresowany zakupem wystawionego na platformie przedmiotu, kontaktują się więc z wystawiającym przez komunikator internetowy i proponują przeprowadzenie transakcji za pośrednictwem tego komunikatora. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony przypominającej witrynę platformy zakupowej pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu m.in. dane karty.

Mieszkanki Radomia w ostatnich dniach chciały sprzedać m.in. perkusję dziecięcą oraz buty sportowe. Pod pretekstem ich zakupu, za pośrednictwem portalu oszuści wysłali do zgłaszających w wiadomości link odsyłający do strony gdzie pokrzywdzone wprowadziły swoje dane osobowe, które sprawcy wykorzystali do realizacji przelewu z konta pokrzywdzonych.

Ostrzegamy, że przez nieuwagę, myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić swoje oszczędności. Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa czytajmy uważnie sms-y od banków. Zwróć także uwagę na to, co autoryzujemy. Gdy korzystamy z portali aukcyjnych, miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Unikajmy także bezpośrednich transakcji - uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory. Oszuści mogą podrobić stronę portalu dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwróćmy uwagę także na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy.

Ofiarą oszustów padają osoby starsze, jak i młodzi ludzie. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Dlatego, chrońmy swoje dane bankowe, nie podawajmy haseł, ani loginów osobom postronnym nawet, gdy wzbudzają w nas zaufanie. Zawsze bądźmy czujni i stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych