Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Umowa na realizację projektu e-aptek w szpitalu na Józefowie podpisana

dm, wss.com.pl 2019-10-10 08:22:00

Nowoczesne rozwiązania informatyczne, zwłaszcza w zakresie funkcjonowania aptek szpitalnych - to główne założenia projektu, który decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma ponad 34 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Tomasz Skura. Placówka na radomskim Józefowie jest liderem tego projektu.

Dzięki funduszom europejskim, szpitale mogą realizować projekty, wprowadzając nowoczesne rozwiązania informatyczne. Ponad 34 mln zł pomoże zinformatyzować pięć szpitali, których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, czyli: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

Szpital w Radomiu jest liderem projektu, któremu z całej puli funduszy przeznaczonych na ten projekt, przypadnie ponad 7 mln 600 tys. zł. - Cieszę się, że udało nam się pozyskać te środki na realizację tak wielkiego i ważnego z punktu widzenia pacjentów i personelu medycznego wszystkich pięciu szpitali projektu. Liczymy, że jego realizacja przyniesie oszczędności tym szpitalom. Poza tym usprawni to proces kupowania, przechowywania i wydawania leków. Chcę podziękować zarządowi województwa mazowieckiego, że przychylił się do przekazania pieniędzy na ten cel - powiedział Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Symboliczny czek na kwotę 34 mln zł podpisali: wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura, poseł Ziemi Radomskiej Leszek Ruszczyk, radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Łukasz Skrzeczyński oraz kierowniczka działu zamówień publicznych Agata Chojnacka-Łuczycka.

- Nasz pomysł, nad którym pracowaliśmy kilka lat, będzie polegał na zautomatyzowaniu, dostarczaniu, magazynowaniu, wydawaniu leków w aptece centralnej i ustawieniu na odcinkach klinicznych szaf lekowych, z których będzie korzystać personel danego oddziału. Robimy to po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, by zmniejszyć pomyłki przy podawaniu leków. Również zależy nam na tym, by leki, które kupujemy za ogromne pieniądze były prawidłowo przechowywane i nie przeterminowywały się. System apteki centralnej i aptek oddziałowych, które będą zintegrowane informatycznie mają nam w tym pomóc. Podawanie leków będzie zlecane elektronicznie przez lekarzy. Pielęgniarka, która otrzyma takie zlecenie, bez żadnych wątpliwości będzie wiedziała komu ma podać lek i w jakiej dawce. Poza tym dzięki temu systemowi będziemy mogli na bieżąco dokupować kończące się medykamenty bez konieczności magazynowania ich - wyjaśnił Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Zaplanowane działania to m.in. zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania, modernizacja aptek i poprawa ich funkcjonowania, np. większa efektywność dystrybucji leków i wyrobów medycznych, zmniejszenie kosztów zakupu lekarstw, kontrola stanów magazynowych. System ułatwi inwentaryzację lekarstw, wpłynie również na szybką i bardziej efektywną terapię, usprawniając proces podawania leków pacjentowi, a także umożliwi wykorzystanie leków w odpowiednim terminie. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na pracę personelu, podniesie bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawi funkcjonowanie szpitali w aspekcie ekonomicznym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych