Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Szpital na Józefowie: Sprawdź, czy nie masz osteoporozy. Nie daj się złamać!

dm, wss.com.pl 2021-09-03 16:00:00

W Polsce ponad 2 mln osób cierpi na osteoporozę. Problem dotyczy co trzeciej kobiety po menopauzie oraz większości osób po 70. roku życia. "Cichy złodziej kości" podstępnie doprowadza do licznych złamań przy niewielkim użyciu siły, dlatego zbadaj się i zachowaj zdrowe kości na dłużej. Zrób to w naszym szpitalu za darmo - mówią przedstawiciele placówki na radomskim Józefowie.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu rozpoczyna realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego". Program jest finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Osteoporoza to choroba układu szkieletowego, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamania kości. Jest najczęściej występującym schorzeniem w populacji osób dorosłych. To problem zdrowotny w wymiarze indywidualnym, społecznym oraz ekonomicznym. Dotyczy co trzeciej kobiety po menopauzie oraz większości osób po 70. roku życia.

Z danych statystycznych wynika, że osteoporoza dotyka ok. 75 milionów mieszkańców Europy, USA i Japonii. W Polsce problem ten dotyczy 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln stanowią kobiety. Liczba ta systematycznie wzrasta. Jest to choroba podstępna, bezobjawowa. Nie daje żadnych wczesnych objawów, nie powoduje bólu. Stąd często pojawia się określenie "cichy złodziej kości". Osteoporoza podstępnie okrada szkielet z zdeponowanych w nim zasobów, czego odległą konsekwencją są złamania, powstające pod wpływem niewielkich sił.

Do programu mogą przystąpić osoby:

1.a) Kobiety – w dniu zgłoszenia ukończone 65 lat.
b) Mężczyźni – ukończone 75 lat. Udział mężczyzn jest możliwy tylko w przypadku objęcia programem całej populacji kobiet.
c) Kobiety w wieku 40-64 – w przypadku stwierdzenia przynajmniej jednego czynnika ryzyka:
* zaburzenia hormonalne
* choroby układu pokarmowego
* choroby nerek
* choroby reumatyczne
* choroby układu oddechowego
* choroby szpiku i krwi
* hiperwitaminoza A
* stan po przeszczepieniu narządu
* zażywane leki
* unieruchomienie
* przebyte złamania
* sarkopenia.

2. W dniu zgłoszenia musi mieszkać na terenie województwa mazowieckiego.

3. W dniu zgłoszenia musi mieszkać na terenie województwa mazowieckiego.

4. Udzielić świadomej zgody na udział w programie.

5. Złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych i nie uczestniczyła w tego typu programie w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

6. Złożyć pisemne oświadczenie, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miała przeprowadzonego badania densytometrycznego.

Ustal wizytę pod numerem telefonu: 48 361 36 00

Poniedziałek: 8.00 – 11.00
Wtorek: 8.00 – 12.00
Środa: 8.00 – 11.00
Czwartek: 8.00 – 12.00
Piątek: 8.00 – 11.00

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych