Piątek 11 października
Aldony, Emila, Dobromiły
RADOM aktualna pogoda

"Spotkania z nauką" w Amfiteatrze

dm, MOK "Amfiteatr" 2024-08-27 14:27:00

Amfiteatr zaprasza na cykl „Spotkań z nauką” – od chłopstwa, przez nieskończoność i szachy, po starożytną Grecję.

Amfiteatr zaprasza na spotkania (29.08, 6.09, 17.09) z wybitnymi uczonymi i arcymistrzem szachowym w ramach cyklu „Spotkania z nauką”. Przed nami trzy fascynujące wieczory pełne inspirujących rozmów, które przybliżą słuchaczom zarówno historię, jak i zagadnienia matematyczne, szachy oraz spuściznę starożytnej Grecji. Spotkania poprowadzi Paweł Błach.

Pierwsze spotkanie – „Chłopstwo. Historia bez krawata” z prof. Mateuszem Wyżgą

Już 29 sierpnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie poświęcone chłopstwu. Pretekstem do rozmowy będzie książka prof. Mateusza Wyżgi pt. „Chłopstwo. Historia bez krawata”. Profesor Wyżga, wybitny historyk opowie m.in. o tym, czy chłopstwo było zniewolone, co zawdzięczamy wsi, oraz czy warto badać swoje chłopskie pochodzenie.

Drugie spotkanie – O nieskończoności w matematyce i szachach z dr. Tomaszem Millerem i arcymistrzem Mateuszem Bartlem

6 września to nieskończoność będzie tematem rozmowy o nauce. Z punktu widzenia matematyki i fizyki opowie o niej wybitny popularyzator nauki dr Tomasz Miller. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. Z ogromnymi liczbami stykają się również szachiści. O tej dyscyplinie opowie jeden z najlepszych polskich szachistów arcymistrz Mateusz Bartel, z którym będzie można zagrać w symultanie. Spotkanie z Mateuszem Bartlem rozpocznie się o godz. 18:15.

Jak duża jest nieskończoność? Rozmowa z dr. Tomaszem Millerem

Czym jest nieskończoność? Czy są nieskończoności większe i mniejsze? Ile ich jest? Czy to tylko abstrakcja matematyczna, czy część rzeczywistości? 

Dr Tomasz Miller jest fizykiem matematycznym i popularyzatorem nauki. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie bada struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i tłumacz literatury popularnonaukowej. Można go spotkać na kanale youtube’owym Copernicus, gdzie opowiada o fizyce, kosmologii i matematyce – m.in. w serii mini-wykładów „Zacznijmy od zera”.

Wieczór z szachami - rozmowa i symultana z arcymistrzem Mateuszem Bartlem 

Jaka przyszłość czeka szachy w dobie sztucznej inteligencji? Kto zdobędzie tytuł mistrza świata w szachach klasycznych? Co daje gra w szachy? Arcymistrz Mateusz Bartel będzie gościem szachowego wieczoru w Amfiteatrze. Po rozmowie odbędzie się symultana.

Mateusz Bartel to polski arcymistrz szachowy, który tytuł ten zdobył w 2005 roku. Wychowanek klubu Polonia Warszawa, od 2008 roku związany jest z klubem Polonia Wrocław. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, w tym cztery złote medale indywidualnych mistrzostw Polski oraz brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy w Jerozolimie. Reprezentował Polskę na licznych międzynarodowych turniejach, zdobywając m.in. dwa złote medale indywidualne na szachownicy rezerwowej podczas Olimpiad Szachowych.

Od 2023 roku prowadzi również Podcast Szachowy, w którym ukazuje się ponad 20 odcinków poświęconych szachom. Prywatnie jest mężem arcymistrzyni Marty Bartel i ojcem siedmioletniego Kazimierza.

Na symultanę obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.amfiteatr.radom.pl.

Trzecie spotkanie – „Czego uczy nas starożytna Grecja?” z prof. Markiem Węcowskim

Trzecie spotkanie odbędzie się 17 września o godzinie 18:00. Organizatorzy zapraszają na rozmowę z prof. Markiem Węcowskim, wybitnym znawcą starożytnej Grecji, który opowie o wpływie antyku na naszą współczesną kulturę. Pretekstem do spotkania będzie książka profesora „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”.

Miejsce wydarzeń: Kawiarnia Artystyczna, Parkowa 1
Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona.

Spotkania realizowane są w ramach projektu „Spotkania z nauką - Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych