Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Rusza nabór do konkursów filmowych

dm, Kameralne Lato 2022-04-26 17:39:00

2022 rok przynosi ważne zmiany w dotychczasowej formule Kameralnego Lata. Festiwal rośnie w siłę i otwiera nabór do konkursów filmowych w ramach nowej, rozbudowanej sekcji programowej. Jubileuszowa odsłona wydarzenia to aż trzy konkursy filmowe.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO przeszły transformację z niewielkiego wydarzenia skupionego głównie na terenie Radomia, do festiwalu o wymiarze międzynarodowym. Wpływ na to miała nie tylko praca i pasja organizatorów, ale także wsparcie lokalnej społeczności, instytucji kultury, władz miasta oraz branży filmowej. W odpowiedzi na ten dynamiczny rozwój organizatorzy podjęli decyzję, że część konkursowa KAMERALNEGO LATA przyjmie od 2022 r. formułę międzynarodową i odbędzie się pod szyldem FREEDOM Film Festival.

„Misją FREEDOM Film Festival będzie stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee” – zapowiada dyrektor FILMFORUM Maciej Dominiak. „Chcemy pokazywać kino, które inspiruje do zrozumienia nie tylko najbliższej nam rzeczywistości, ale również mobilizuje do głębszego spojrzenia na geopolitykę oraz mechanizmy społeczne w globalnym wymiarze – mówi.

Wątki programowe festiwalu skoncentrują się wokół tematyki wolności rozumianej w różnych aspektach, zderzając ze sobą spojrzenia na to czym jest wolność w wymiarze osobistym, ale też ogólnospołecznym, artystycznym, narodowym i geopolitycznym.

W ramach FREEDOM Film Festival odbędą się trzy, otwarte dla publiczności, przeglądy filmowe o charakterze konkursowym:

 •  Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe;
 •  Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe, wyprodukowane na terytorium Polski oraz posiadające polskiego producenta lub koproducenta;
 •  Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym mogą wziąć udział krótkie formy filmowe (do 10 minut) zrealizowane przez początkujących filmowców, wymykające się ze standardowej klasyfikacji gatunkowej.

Tematyka filmów zgłaszanych do Konkursów jest dowolna. Organizator będzie preferował filmy dotykające zagadnień społecznych, oscylujące wokół szeroko pojętej tematyki WOLNOŚCI.

Filmy zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych ocenią odrębne składy jurorskie złożone z zawodowych twórców filmowych, twórców telewizyjnych i specjalistów z dziedziny upowszechniania kultury. Filmy w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK ocenią widzowie w drodze plebiscytu.

W ramach festiwalu zostaną przyznane następujące nagrody:

–  w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych:

 •  Grand Prix – PLATYNOWY ŁUCZNIK – nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 15.000 złotych.

– w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych:

 •  Grand Prix – ZŁOTY ŁUCZNIK – nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 10.000 złotych,
 •  Nagroda Specjalna im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia – nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,
 •  Nagroda Specjalna dla filmu o szczególnych walorach społecznych – nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,
 •  Nagroda Publiczności.

– w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK:

 •  Grand Prix – nagroda finansowa w wysokości 1.000 złotych.

Szczegółowe informacje o wymogach formalnych konkursów i procedurze zgłoszeniowej znajdują się na stronie: https://kameralnelato.pl/rusza-nabor-do-konkursow-filmowych/

Termin zgłoszenia filmów do każdego z konkursów upływa 16 maja 2022 roku.

FREEDOM Film Festival odbędzie się w dniach 3-9 lipca 2022 r. w Radomiu jako integralna część 15. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. W programie wydarzenia nie zabraknie również bogatej oferty edukacyjnej, spotkań z profesjonalistami i licznych propozycji dedykowanych branży filmowej.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerem programowym wydarzenia jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego
w Radomiu.

Partnerami wydarzania są: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja) i Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy)

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze naszych czytelników

 • BEZ PROJEKTU I PROTEKCJI

  2022-04-26 13:51:33

  NAGRODA PUBLICZNOŚCI MAMY NADZIEJĘ ŻE ZE SKŁADEK  Z WYNAGRODZEŃ OSOBISTYCH POLITYKÓW .  BO ZRZUTKI  OD PUBLICZNOŚCI DLA UKRAINY TYLKO  DEMOKRACJA Z KONSTYTUCJĄ JAKO WSPARCIE FINANSOWE ORGANIZUJE. 

 • BEZ PROJEKTU I PROTEKCJI.

  2022-04-26 13:52:06

  NAGRODA PUBLICZNOŚCI MAMY NADZIEJĘ ŻE ZE SKŁADEK  Z WYNAGRODZEŃ OSOBISTYCH POLITYKÓW .  BO ZRZUTKI  OD PUBLICZNOŚCI DLA UKRAINY TYLKO  DEMOKRACJA Z KONSTYTUCJĄ JAKO WSPARCIE FINANSOWE ORGANIZUJE. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych