Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Nowa broń dla ''Malczewskiego''

dm 2021-10-22 15:15:00

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło cztery sztuki broni palnej wyprodukowanej w Fabryce Broni w Radomiu w ramach dotacji celowej z dofinansowania ze środków Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

- Zakup broni ma związek z planowanym utworzeniem zbrojowni w muzeum. Mamy już wiele eksponatów, ale pojawia się także dużo pytań od zwiedzających zainteresowanych bronią. Kolekcję chcemy nadal powiększać, mamy już kilka eksponatów na oku. Zakupiona broń, którą prezentujemy została wyprodukowana w Fabryce Broni – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Zakupiono jeden egzemplarz broni powtarzalnej i trzy egzemplarze broni automatycznej. Pierwszym egzemplarzem zakupionej broni jest karabin długi piechoty wz. 1898a (kb wz. 98a) z 1938 roku, produkowany tylko w F.B. Radomiu od 1936 roku na potrzeby Wojska Polskiego.

Drugim egzemplarzem zakupionej broni jest karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek- granatnik kbkg wz. 1960 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1963 roku.

Trzecim egzemplarzem jest specjalny karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960/72 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1972 roku.

Czwartym egzemplarzem nabytej broni jest pistolet maszynowy wz. 1963 Rak (PM-62) 9x18 mm Mak wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1969 roku.

- Fabryka Broni związana jest trwale z historią Radomia. Cieszę się, że dziś powiększamy muzealną kolekcję z intencją poszukiwania prawdziwych perełek i utworzenia tematycznej ekspozycji. Zakup broni jest efektem dobrej współpracy z muzeum. Myślę, że ta kolekcja zainteresuje wielu gości muzeum – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Jak podkreślał Mariusz Król z Działu Historii muzeum, kolekcja rozwijana jest od wielu lat. – Stworzenie tej kolekcji jest ważne dla Radomia i historii i już poprzedni kustosze dbali o to, aby eksponatów przybywało. Wszystkie egzemplarze zakupionej broni posiadają ślady używania, więc ich stan wizualny będzie oddawał (wraz z uniformem wojskowym) realia bojowe – wyjaśniał Mariusz Król.

Zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych