Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Noc Muzeów w Radomiu. Sprawdź, gdzie się wybrać [PROGRAM]

dm, UM Radom 2022-05-13 22:41:00

Placówki kultury z Radomia i regionu włączają się w Noc Muzeów 2022. W najbliższy weekend zapraszają do zwiedzania wystaw oraz udziału w wielu innych, organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Będą m.in. pokazy, warsztaty, konkursy i koncerty.

Większość placówek zaprasza do siebie w sobotę, natomiast dzień wcześniej warto będzie odwiedzić Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W piątek o godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie z Robertem Utkowskim, poświęcone jego najnowszemu tomowi wierszy - „Inny stan skupienia”, zaś o 20.00 wystąpi Barbara Wrońska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.

Wstęp wolny. Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót ok. godz. 21.00. Więcej na stronie: http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/aktualnosci/czytaj/399/noc-muzeow-w-gombrowiczu

W sobotę o 19.00 zaprasza Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Tu Noc Muzeów jest organizowana pod hasłem „Tajemnicą jest kobieta...”. W programie m.in. zwiedzanie wystaw, konkursy plastyczne, koncert „Muzyka jest kobietą”, pokaz mody oraz warsztaty przyrodnicze. Będzie też można wziąć udział obserwacjach astronomicznych nieba oraz obejrzeć pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych.

Z kolei w Aptece Kultury (Rynek 12) zaplanowane odbędą się wykłady: „Dziewczyny w maciejówkach” - dr Adam Duszyk oraz „Kobiety świata – obyczaje, tradycje, obrzędy” – Ilona Pulnar-Ferdjani. Będzie też pokaz musztry Ochotniczej Legii Kobiet (zespół rekonstrukcyjny z VI LO im. Jana Kochanowskiego).

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/aktualnosci,6.htm

Kamienicy Starościńskiej (ul. Grodzka 8). Będzie można zobaczyć wystawę reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przygotowuje natomiast wystawy: „Historia Radomia medalami opisana” i „Historyczne miasta na monetach”. Więcej: https://rewitalizacja-radom.pl/aktualnosci

Na Noc Muzeów zapraszają także Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" oraz Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Muzeum mieszczące się w Kamienicy Deskurów zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw: "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" oraz "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku". W Resursie Obywatelskiej natomiast na uczestników imprezy czekać będzie ekspozycja pn. "Nie poszła z dymem. Historia radomskiej "Tytoniówki". W programie są też interaktywne animacje dla rodzin prowadzone przez doświadczonych animatorów.

Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny. Szczegółowe informacje: https://resursa.radom.pl/noc-muzeow-radom-2022/

Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” będzie można m.in. obejrzeć ekspozycję Basi Bańdy „Róże i róże”. W programie są też koncerty. Zagrają: Emrere, (Piotra Czyż i Michał Grabowski w przeszłości związanych z zespołem Mijagi), BLED – (Emil Miszk i Sławek Koryzno związani z trójmiejską sceną jazzu eksperymentalnego) oraz UnFORM (muzyka elektroniczna). „Elektrownia” zaprasza także na projekcje filmowe. Szczegóły na stronie: https://www.mcswelektrownia.pl/index.php/aktualnosci/articles/noc-muzeow-2022.html

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza do siebie w godz. 10-21. W programie, oprócz zwiedzania stałych wystaw jest też tradycyjna potańcówka "Pod Dębem". Do tańca będzie przygrywać kapela Jana Wochniaka, jednego z najlepszych bębnistów w Polsce, pochodzącego z Wieniawy. Na scenie pod dębem usłyszymy także kapelę Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk. Wstęp płatny – 1 zł. Więcej informacji na stronie: https://www.muzeum-radom.pl/wydarzenia/14-maja-noc-muzeow/3029

W sobotę warto będzie też wybrać się do Czarnolasu. Muzeum Jana Kochanowskiego proponuje m.in. udział w warsztatach malowania na ceramice i warsztatach wikliniarskich oraz zajęciach z jogi. Będzie również premierowy pokaz hologramu „Kochanowski” i koncert Stanisława Soyki.

Więcej na: http://www.cyfrowyczarnolas.pl/index.php/352/czarnoleska-noc-muzeow

Od godz. 11 do północy zaprasza także Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Będzie można obejrzeć wystawy instrumentologiczne oraz nowo otwartą wystawę historyczno-artystyczną opowiadającą o zamku i jego właścicielach. Działać będzie także muzealne kino, w którym zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o budowniczych ludowych instrumentów muzycznych oraz filmy popularnonaukowe o najcenniejszych szydłowieckich zabytkach: zamku i kościele pw. św. Zygmunta. Szczegółowy program: https://muzeuminstrumentow.pl/miedzynarodowa-noc-muzeow-w-szydlowcu-az-do-polnocy/

W związku z Nocą Muzeów, w nocy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 maja) MZDiK tradycyjnie uruchomi bezpłatne linie 100 i 101, zapewniające dojazd do kilku placówek biorących udział w Nocy Muzeów 2022. Będą one jeździć z Michałowa i Gołębiowa II przez Śródmieście do skansenu (od strony ulicy Stawowej). Tak będzie w godzinach około 18:00-21:30. Potem trasy obu linii będą skrócone odpowiednio na Południe i na Wośniki, ponieważ impreza w Muzeum Wsi Radomskiej będzie trwać tylko do 21:00 (później autobusy nie będą mogły tam zawracać na parkingu). Zakończenie kursowania nastąpi przed godziną 2:00. Więcej szczegółów jest na stronie www.mzdik.pl/?id=106&art=2853.

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS.

  2022-05-14 11:51:21

  W rynku wszystkich POmyleńców z UM ściągnęli.

 • RADOM to PiS

  2022-05-15 10:37:19

  ZaRadny z PiS Kazimierz Staszewski w muzeum BHP .  Jak tu się nie napracować i na L4 lewe pieniążki jeszcze zarobić. Wykład otwarty na placu przed  nierządu regionem. 

 • RADOM to PiS.

  2022-05-15 10:37:26

  ZaRadny z PiS Kazimierz Staszewski w muzeum BHP .  Jak tu się nie napracować i na L4 lewe pieniążki jeszcze zarobić. Wykład otwarty na placu przed  nierządu regionem. 

 • RADOM to PiS..

  2022-05-15 10:37:32

  ZaRadny z PiS Kazimierz Staszewski w muzeum BHP .  Jak tu się nie napracować i na L4 lewe pieniążki jeszcze zarobić. Wykład otwarty na placu przed  nierządu regionem. 

 • RADOM to PiS...

  2022-05-15 10:37:39

  ZaRadny z PiS Kazimierz Staszewski w muzeum BHP .  Jak tu się nie napracować i na L4 lewe pieniążki jeszcze zarobić. Wykład otwarty na placu przed  nierządu regionem. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych