Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Minęła 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

dm, UM Radom 2021-12-14 09:20:00

W poniedziałek minęła 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Dla upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń, władze miasta, a także m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność i Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym złożyli kwiaty pod pomnikiem Czerwca '76.

Stan wojenny został wprowadzony przez Radę Państwa w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez PZPR. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, a tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych