Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Dzieje się w Amfiteatrze! Nadchodzący weekend pełen wydarzeń

dm, MOK "Amfiteatr" 2022-04-21 09:40:00

Przed nami dwa ostatnie tygodnie kwietnia. Nadchodzi weekend, który dla Amfiteatru będzie czasem opowieści, teatralnych emocji oraz naukowych spotkań - zapowiada Patryk Wikaliński z działu komunikacji MOK "Amfiteatr".

Opowiadacze

23.04 | 15:00
Wkręć się w opowieść: Szymon Góralczyk i Opowieści drzew

Drzewa to piękne istoty, które wiele lat stoją w jednym miejscu i obserwują to co dzieje się dookoła. Lubią towarzystwo innych drzew, bo wtedy mogą ze sobą rozmawiać i pomagać sobie wzajemnie. Co opowiadają drzewa? Jakie są te piękne istoty, które zasypiają na zimę a budzą się wiosną? Posłuchajmy jednego z najlepszych opowiadaczy w Polsce.

O tym co działo się w lesie, o przygodach wielu drzew i o tym czy drzewa potrafią mówić (?!) usłyszycie na spotkaniu z baśniami. Opowiada i gra na instrumentach: Szymon Góralczyk (kankles, bęben obręczowy, tank drum).

Szymon Góralczyk – bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Opowiadać zaczął przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce i za granicą (Meksyk, Kuba, Palestyna). Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

Bilety: 15 zł – bilet pojedynczy, 30 zł – bilet rodzinny (1 dziecko + 1 dorosły) – są dostępne tutaj: https://biletyna.pl/dla-dzieci/WKREC-SIE-W-OPOWIESC-SZYMON-GORALCZYK-I-OPOWIESCI-DRZEW

Bilety dostępne na www.biletyna.pl oraz w dniu wydarzenia w kasie przy Daszyńskiego 5 (płatność tylko gotówką). Wydarzenie familijne od lat 3 do 103.

Liczba miejsc ograniczona!

23.04 | 19:00
Baśnie dla dorosłych. Jubileusz Radomskiej Grupy Opowiadaczy

Radomska Grupa Opowiadaczy istnieje już pięć lat. Szykuje się niezwykły, jubileuszowy wieczór, podczas którego zaprezentowany zostanie nowy program pt. „Baśnie dla dorosłych”.

Radomska Grupa Opowiadaczy powstała na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, jednak łączy ich pasja do snucia opowieści i zabawy słowem. Radomscy opowiadacze występowali m.in. na Dniach Radomia, w Fosie Pełnej Kultury, w Muzeum Wsi Radomskiej i na wieczorach opowieści w Amfiteatrze.

Wystąpią: Agata Dzik, Ewa Nowakowska, Paulina Sobol, Paweł Błach, Robert Czupryn, Bartłomiej Kopiński, Ryszard Ryziewicz, Łukasz Kamil Szypkowski, Dariusz Wróbel.

Bilety: 10 zł w przedsprzedaży na www.biletyna.pl; 15 zł w dniu wydarzenia i w kasie Amfiteatru (płatność wyłącznie gotówką) – są dostępne tutaj: https://biletyna.pl/inne/BASNIE-DLA-DOROSLYCH-JUBILEUSZ-RADOMSKIEJ-GRUPY-OPOWIADACZY

Liczba miejsc ograniczona!

24.04 | 10:00 i 12:00
Wkręć się w teatr: Jaś i Małgosia

Ta znana bajka z powodzeniem może zostać uznana za prawdziwy zabytek kultury teatralnej. Dobraliśmy zatem do niej zabytkowe dekoracje. Zaprojektowaliśmy marionetki (Magdalena Nowak) aby przypominały lalki sprzed stuleci. Tekst został opracowany z dużą starannością podczas warsztatów teatralnych dla dzieci z jednego z domów dziecka(scenariusz i reżyseria: Paweł Pawlik). Całość będzie prezentowana na replice zabytkowej sceny marionetkowego teatru domowego. Jak podziała taka bajka naśladująca teatr z epoki na długo przed wynalezieniem TV na współczesnego widza? Przyjdźcie i zobaczcie sami. Spektakl zaprezentuje Teatr Akademia Wyobraźni.

Spektakl jest realizowany w dwóch godzinach: 10.00 i 12.00. Bilety dostępne na: www.biletyna.pl: 50 zł rodzinny (2+2); 15 zł pojedynczy; 15 zł (1+1) w dniu wydarzenia i w kasie Amfiteatru (płatność wyłącznie gotówką): https://biletyna.pl/spektakl/WKREC-SIE-W-TEATR-JAS-I-MALGOSIA-2

Liczba miejsc ograniczona!

27.04 | 18:00
Spotkania z nauką – Sensacyjne odkrycie śladów dinozaurów sprzed 200 mln lat niedaleko Radomia

O niezwykłym odkryciu śladów dinozaurów sprzed 200 mln lat, które stało się światową sensacją, opowiedzą prof. Grzegorz Pieńkowski i dr Grzegorz Niedźwiedzki – uczeni, którzy dokonali odkrycia w Borkowicach pod Przysuchą, 40 km od Radomia.

O odkryciu w Borkowicach pisały Nature, Przegląda Geologiczny, Science, National Geographic, czy Scientific American. Jak informuje Państwowy Instytut Geologiczny Borkowice to prawdziwy skamieniały skarbiec, stanowisko pod każdym względem wyjątkowe, a dla naukowców to wyjątkowa okazja na lepsze poznanie wczesnej ewolucji dinozaurów. Podczas „Spotkania z nauką” uczeni dadzą wykład, podczas którego opowiedzą o sensacyjnym odkryciu. Po wykładzie odbędzie się rozmowa z uczonymi, którą poprowadzi Paweł Błach.

Jedno z najbogatszych źródeł na świecie

„Według odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie” – informuje PIG-BIP. Poza tropami dinozaurów odkryto również ich kości, które są, wg uczonych, wyjątkowo cennymi okazami stanowiącymi bardzo ważne dopełnienie wiedzy o różnorodności życia jurajskich gadów żyjących na dzisiejszym terytorium Borkowic.

Do niedawna wydawało się, że w Polsce nie ma większych szans na spektakularne odkrycia nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Odkrycia z tego roku zmieniły to przekonanie. Latem 2021 r. geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) odkryli na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach (towarzyszących eksploatowanym surowcom ilastym) liczne perfekcyjnie zachowane tropy dinozaurów drapieżnych i roślinożernych. Jakością zachowania dorównują one najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin – informuje Państwowy Instytut Geologiczny.

Profesor dr hab. Grzegorz Pieńkowski – specjalizuje się w stratygrafii, sedymentologii oraz paleoekologii z aspektami paleoklimatologii. Jest zwłaszcza znany jako badacz epikontynentalnych utworów jury w Polsce, a także w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rumunii, Indiach i Meksyku. Aspekty aplikacyjne prac badawczych prof. Pieńkowskiego obejmowały węglowodory niekonwencjonalne, magazynowanie substancji użytecznych w strukturach geologicznych, sekwestrację dwutlenku węgla, poszukiwania złóż surowców ilastych. Był wykładowcą wizytującym na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, w latach 1991-1996 Konsulem Generalnym R.P. w Sydney. Przez większość kariery zawodowej związany z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym, w którym pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych i sekretarza naukowego.

Był m.in. przewodniczącym sieci badawczej Unii Europejskiej dotyczącej węglowodorów niekonwencjonalnych, kierownikiem projektu NATO dotyczącego magazynowania węglowodorów w strukturach solnych, współliderem światowego projektu badawczego IGCP dotyczącego globalnych korelacji morskich i kontynentalnych utworów jurajskich, członkiem Global CCS Institute (sekwestracja CO2), członkiem Rady Fundacji „Ekofundusz”. Jest członkiem zespołu dużego projektu badawczego w ramach ICDP (Międzynarodowego Projektu Wierceń Kontynentalnych) dotyczącego fundamentalnych zmian globalnych w epoce wczesnej jury, a także wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Subkomisji Stratygrafii Jury oraz współredaktorem czasopisma „Volumina Jurassica”. Opublikował 160 prac naukowych, w tym 7 monografii i arkuszy map geologicznych, ponadto jest autorem wielu artykułów, wywiadów i scenariuszy wystaw o charakterze popularno-naukowym.

Dr Grzegorz Niedźwiedzki – absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowanek kieleckich i warszawskich geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego. W 2013 r. obronił doktorat pod kierunkiem prof. Jerzego Dzika w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 r. pracuje jako paleobiolog w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). Uczestnik ekspedycji Royal Geographical Society na Oceanie Indyjskim (2001). Członek wyprawy badawczej PAN w Góry Karatau w Kazachstanie (2006) oraz ekspedycji do wschodniej Grenlandii (2014, 2015, 2016). Badacz permo-triasu i jury w Polsce, Rosji, Tunezji, na Litwie i w Szwecji. Współodkrywca wielu stanowisk z tropami i kośćmi paleozoicznych, mezozoicznych płazów i gadów, tropów wczesnych czworonogów z dewonu Gór Świętokrzyskich i szczątków dinozaurów z triasu Śląska, „Potwora (Smoka wawelskiego) z Lisowic” oraz Lisowicia bojani ze Śląska, najmłodszego i największego gada ssakokształtnego na świecie. Na swym koncie ma ponad 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu paleobiologii, geologii oraz dwie książki popularnonaukowe. Jego odkrycia z dewonu i triasu Polski znalazły się na okładce zarówno Nature (2010), jak i Science (2019) dwóch najbardziej prestiżowych magazynów naukowych na świecie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych