Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Discover Radom - spotkania i spacery

dm, MBP 2022-03-06 13:15:00

Początki Radomia, a także pochodzenie nazwy miasta – to tylko niektóre tematy spaceru organizowanego przez Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Uczestnicy wędrówki poznają również sylwetkę św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona miasta, a także kobiet, które odegrały ważną rolę w jego historii (np. Maria Kelles-Krauz). Spacer będzie poprowadzony po angielsku, ale język polski również się na nim pojawi. W rolę przewodniczki wcieli się Aleksandra Węglicka, pracownik MBP, filolog angielski, amerykanistka, tłumacz i biegły sądowy. Zapraszamy w czwartek, 10 marca. Początek o godzinie 17:00. Zbiórka przy budynku filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13). Całość potrwa około dwóch godzin.

Będzie to pierwszy spacer w ramach projektu Discover Radom, który organizuje Filia nr 6 MBP. To zajęcia kulturowe przeznaczone głównie dla przebywających w naszym mieście obcokrajowców. Poświęcone są przybliżeniu działalności biblioteki, a także poznawaniu ciekawych kart historii, kultury, sztuki i rozrywki Radomia. Organizowane są dwutorowo. To przede wszystkim zajęcia stacjonarne w filii nr 6, na które uczęszcza 10- osobowa grupa. Spotkanie zapoznawcze odbyło się 24 lutego, a kolejne zaplanowane są na 24 marca, 21 kwietnia oraz na 19 maja.

Oprócz nich organizowane są otwarte dla wszystkich spacery tematyczne przybliżające nieznane fakty i smaczki związane z naszym miastem i Polską. Marcowy je rozpocznie. Na następne zapraszamy: 7 kwietnia (poezja i literatura – spacer po centrum miasta śladami wielkich nazwisk (Kochanowski, Mickiewicz, Sienkiewicz, Słowacki), 12 maja (sztuka, malarstwo, film – Malczewski, Wajda, Brandt) oraz 28 maja (rzemiosło i lotnictwo – zaczęło się w Radomiu). Wszystkie rozpoczną się o godz. 17:00 pod budynkiem MBP przy ul. Piłsudskiego 12 i potrwają około dwóch godzin.

Dodatkowo, w ramach zajęć stacjonarnych, na 21 kwietnia zaplanowane jest spotkanie z radomskimi twórcami: rzeźbiarzem Dominikiem Wdowskim i jego żoną Dominiką Wdowską, pisarką ikon i wykonawczynią witraży oraz malarką impresjonistyczną Danutą Gogułą z Iłży. Ostatnie zajęcia odbędą się 23 czerwca. Będzie to – prawdopodobnie – wyjazd do Iłży śladami Leśmiana. Wstęp na wszystkie spotkania i spacery w ramach projektu jest bezpłatny.

Zarówno spotkania stacjonarne, jak i spacery prowadzi w języku angielskim Aleksandra Węglicka z Filii nr 6 MBP. W razie potrzeby będzie też pełnić funkcję tłumacza.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminów spotkań z zaproszonymi artystami. Wobec tego zmianie może ulec tematyka planowanych spotkań.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych