Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Coś dla miłośników literatury... i nie tylko! Czytamy Gombrowicza

cir 2021-09-06 10:55:00

Radomski teatr zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Już dziś na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Filidor dzieckiem podszyty” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

W czerwcu rozpoczął się cykl „Czytamy Gombrowicza”, który potrwa do końca roku. Podczas spotkań prezentowane są mniej popularne utwory pisarza. Czytania wyreżyserują znani twórcy teatralni i filmowi, a wezmą w nich udział aktorzy radomskiego teatru oraz młodzież szkół średnich. 

Jako drugie czytane będzie opowiadanie „Filidor dzieckiem podszyty” napisany w 1935 r. i włączony do powieści „Ferdydurke” opublikowanej po raz pierwszy w 1937 roku. 

Groteskowy pojedynek pomiędzy przedstawicielem Analizy i Syntezy ośmiesza postawy filozoficzne, które są tak sztywne, że aż stają się dziecinne. Gombrowicz karykaturuje praktyki i postawy intelektualne, które są tylko mechanicznym wnioskowaniem, sztywnym dogmatem i wyrazem osobistych ambicji, a nie polem indywidualnego, twórczego geniuszu.

Nazwisko Filidor to ironiczna aluzja do autentycznej postaci. Francois-André Danican-Philidor (1726-1798), francuski kompozytor, był autorem oper komicznych i znanym szachistą.

Opiekę artystyczną czytania obejmie Grzegorz Dębowski. Twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser popularnego serialu telewizyjnego „Barwy szczęścia”. Współpracował przy produkcji takich filmach jak „Ida”, „Jestem Bogiem”, „Galerianki”. 

Czytać będą: Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Marek Braun, Mateusz Paluch, Michał Węgrzyński

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę o tekście?

Wstęp na spotkanie jest wolny. 

Zapraszamy:  poniedzałek 6 września godz. 18.00, Scena Kotłownia. 

Cykl „Czytamy Gombrowicza”  realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych