Wtorek 27 września
Damiana, Amadeusza, Mirabelli
RADOM aktualna pogoda

Rusza Radomski Program Edukacji Historycznej

dm, muzeum.edu.pl 2021-11-29 15:40:00

Od przyszłego roku rusza Radomski Program Edukacji Historycznej. Jest to projekt edukacyjno-muzealny przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Foto: UM Radom

- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu opracowali Radomski program Edukacji Historycznej. – Mam nadzieję, że ten program da naszym uczniom przewagę i ukształtuje w nich poczucie dumy, że są z Radomia – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

Projekt opiera się na kompleksowym kształceniu dzieci i młodzieży z Radomia i regionu w zakresie wiedzy na temat bardzo bogatej przeszłości naszego miasta. W dobie postępującej globalizacji potrzebą chwili staje się racjonalnie zaplanowana edukacja historyczna, która główny nacisk położy na budowanie lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, z którego się pochodzi.

Radomski Program Edukacji Historycznej to działanie kompleksowe i programowe. – Nasz wspólny projekt jest bardzo ważny. Tak naprawdę dyrektorzy i nauczyciele dostają gotowy materiał do realizacji lekcji związanej z lokalną historią i kulturą. Będziemy zobowiązywać dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do realizacji takich lekcji w sposób interesujący, aby wychodziły poza mury szkół i były interesujące dla uczniów i nauczycieli – mówiła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

Program zostanie uruchomiony w przyszłym roku szkolnym. - To program unikatowy. Podzieliliśmy go na kilka etapów. Etapem I było przygotowanie wystawy „Radomian portret własny” przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz prowadzenie lekcji i warsztatów z wykorzystaniem treści prezentowanych na wystawie. Do wystawy przygotowaliśmy album Radomian Portret Własny oraz kalendarz o tym samym tytule. Nieodpłatne przekażemy po 6 kalendarzy każdej placówce edukacyjnej w Radomiu – wyjaśniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum.

Etapem II programu jest budowa stałej wystawy pt. „Muzeum Historii Radomia” w zabytkowych kamienicach „Gąski i Esterki” w ramach instytucjonalnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (start - lipiec 2022). Będzie to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Radomia od X wieku do 1945 roku. Tam przygotowany zostanie także cykl lekcji, wykładów i warsztatów poświęconych dziejom Grodu nad Mleczną.

Etap III to opracowanie i druk podręcznika dla nauczycieli skorelowanego z Radomskim Programem Edukacji Historycznej. Będzie to bogato ilustrowana publikacja, w której znajdzie się 15 konspektów lekcji historii Radomia z pełną obudową dydaktyczną i materiałami pomocniczymi. Podręcznik będzie opracowany na dwóch poziomach, dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nauczyciele radomskich szkół otrzymają po 15 gotowych propozycji przeprowadzenia lekcji. Uzupełnieniem kształcenia w radomskich szkołach będzie wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego na wystawie „Muzeum Historii Radomia”.

Etap IV będzie polegał na stworzeniu kompleksowego systemu kształcenia w zakresie edukacji historycznej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Początkiem wdrażania systemu będzie nieodpłatne przekazanie książek z konspektami lekcji o historii Radomia wszystkim bibliotekom szkolnym w mieście przez wiceprezydent Katarzynę Kalinowską.

Etap piąty projektu obejmuje stworzenie specjalnego systemu lojalnościowego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Będą to karty lojalnościowe dla klientów indywidualnych oraz system ewidencji szkół odwiedzających Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Trzy szkoły w roku, z których największa liczba uczniów zwiedzi wystawę „Muzeum Historii Radomia” otrzyma publikacje muzealne lub nagrody ufundowane przez sponsorów muzeum – wyjaśniał Adam Duszyk.

Szkoły objęte Radomskim Programem Edukacji Historycznej będą mogły liczyć na preferencyjne ceny biletów do naszego Muzeum.

Etap VI to przygotowanie i druk 4-tomowej monografii historycznej Radomia. Projekt realizują wspólnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Gmina Miasta Radomia. Dodatkowo Muzeum im. Jacka Malczewskiego uruchomiło druk rocznika naukowego „Arte Fakty”, w którym znalazł się stały rozdział dotyczący radomskiej edukacji historycznej.

Wszystkie działania zmierzają do poprawy stanu wiedzy radomskiej młodzieży na temat historii własnego miasta. - Chcemy w ten sposób budować lokalną tożsamość młodych radomian, poczucie dumy i satysfakcji z miejsca, w którym przyszli na świat i w którym mieszkają. Królewskie miasto Radom ma bardzo bogatą historię, z której wszyscy powinniśmy być dumni – dodał dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Koordynatorami projektu są: Katarzyna Kalinowska (Wiceprezydent Radomia) i Leszek Ruszczyk (Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu).

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych