Czwartek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

''Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym''

dm, muzeum.edu.pl 2021-10-04 12:29:00

O 10 nowych tyflografik z obrazami Malczewskiego przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących może wzbogacić się Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Uda się, jeśli projekt wygra w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Głosowanie trwa do 10 października.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w ramach projektu „Dotknąć Malczewskiego - dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki" stworzyło pierwszą tyflografikę wraz z audiodeskrypcją, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznać obraz Malczewskiego „Autoportret z muzą”.

Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, do kategorii podregionalnej, projekt nr 225 „Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym” zakłada rozbudowanie rozpoczętej już ścieżki zwiedzania o kolejne tyflografiki z audiodeskrypcją.

Tyflografika jest to graficzne odwzorowanie i przedstawienie rzeczywistości, przy zastosowaniu skali i proporcji, w sposób dostępny dotykowo. ,,Oglądanie” obrazu dotykiem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą musi być uzupełniane komentarzem z audiodeskrypcji, czyli dźwiękowego opisu, za pomocą którego opisuje się dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki precyzyjnemu użyciu języka obraz zostaje przełożony na słowa, które pobudzając odpowiednie skojarzenia, prowadzą do jego rekonstrukcji.

Stworzenie kolejnych tyflografik z obrazami Jacka Malczewskiego pozwoli poznawać dzieła patrona muzeum osobom niewidomym i niedowidzącym, a muzeum otworzy się na kolejną grupę miłośników kultury i sztuki.

Projekt nr 225 „Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym” wygrzewarkę służącą do uwypuklania grafik z tzw. pęczniejącym papierem. Pozwoli to na przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dzieci jak i dorosłych, które samodzielnie będą mogły tworzyć małe tyflografiki i otrzymywać je na pamiątkę.

- Kultura musi być dostępna dla wszystkich. Dlatego zdecydowałam się zgłosić ten projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nie uda się jednak wygrać bez głosów mieszkańców Radomia i całego województwa mazowieckiego, dlatego bardzo proszę o wsparcie. Głosowanie trwa dosłownie kilka minut i jest naprawdę proste – mówi Dagmara Gac, autorka projektu.

Aby zagłosować wystarczy wejść na stronę www.bom.mazovia.pl/glosowanie i wybrać dwa projekty: jeden z puli ogólnowojewódzkiej i drugi z puli podregionalnej. Następnie należy wypełnić formularz kontaktowy, wpisać uzyskany poprzez SMS kod i głos zostanie oddany.

Głosowanie potrwa do 10 października.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych