Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Literatura według... Piotr Sommer w Muzeum Gombrowicza

dm 2023-03-21 17:32:00

Piotr Sommer, poeta, eseista, tłumacz będzie kolejnym gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 26 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.

Piotr Sommer jest poetą, eseistą, tłumaczem współczesnej poezji anglojęzycznej. Przez prawie 30 lat był redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. Przekładał poezję między innymi takich autorów jak John Ashbery, John Berryman, Kenneth Koch, Robert Lowell, Frank O'Hara, Michael Longley, Seamus Heaney. Jego działalność popularyzatorska w odniesieniu do literatury anglojęzycznej nie ogranicza się tylko do przekładów. Jest także autorem szkiców i wywiadów z poetami.

Piotr Sommer jest też autorem kilkunastu tomów wierszy. Za swoją twórczość poetycką dwukrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2010) za całokształt twórczości. W 2022 otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „warszawski twórca”. Jest także laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za przekład tomu wierszy Charlesa Reznikoffa (2020).

Poeta i tłumacz będzie drugim gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

„Moi rozmówcy, pisarze, których szczególnie cenię, bez wątpienia należą do literackiej ekstraklasy – mówi Justyna Sobolewska. – Ważne jest dla nich to, co dzieje się w języku - ustanawiają czasem nowe porządki w zdaniu - jak Zyta Rudzka, albo jak Piotr Sommer w wierszach - zaczepnie wychylają się w stronę niespodziewanych znaczeń słów, bo chodzi o to, jak u Marcina Wichy, żeby dać się językowi zaskoczyć. I wydobyć z niego niespodziewane pokłady. Jak im się to udaje? O tym też będziemy rozmawiać”. I, jak dodaje pani Justyna odnośnie najbliższego spotkania: „Czytanie wierszy przez Sommera to wspaniała sprawa i rzadko się zdarza”.

Rozmowa Justyny Sobolewskiej z Piotrem Sommerem odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 26 marca. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych