Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

"Jehoszua Perle" w Muzeum Historii Radomia

dm 2024-01-26 16:23:01

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wykład Marcina Kępy "Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia" w Muzeum Historii Radomia.

????28 stycznia
⏰Godz. 12.00
???? Muzeum Historii Radomia Rynek 4/5
wstęp: 15 PLN

Po wykładzie przejście z uczestnikami do gmachu głównego i zwiedzanie wystawy „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia" wzbogaconą o judaika ze zbiorów naszego Muzeum i Tomasza Staniszewskiego.

Zapisy na mail:
m.kepa@muzeum.edu.pl

Pierwsze zgłoszone pięć osób otrzyma w prezencie egzemplarz „Księgi Radomia. Historii zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce", wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe i „Resursę Obywatelską" w 2017 roku.

Jehoszua (Joszua) Perle – pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, klasyk literatury jidysz.
Urodził się w niezamożnej rodzinie żydowskiej, w Radomiu spędził pierwsze kilkanaście lat życia. Do dwunastego roku uczył się w chederze – elementarnej szkole religijnej. Następnie rozpoczął naukę w radomskim gimnazjum, gdzie był wyróżniającym się uczniem. Ukończył cztery klasy, potem wdał się w „romantyczną historię miłosną”, która zakończyła się rodzinnym skandalem, i zmuszony był wyjechać z Radomia w 1905 roku. Udał się do Warszawy, gdzie miał krewnych. Tam rozpoczął współpracę z prasą żydowską. Debiutował w 1908 roku opowiadaniem Szabes. Zapoczątkowało ono błyskotliwą karierę literacką Perlego, której swoistym zwieńczeniem były powieść Zwykli Żydzi (1935), z akcją umieszczona w Radomiu na przełomie XIX i XX wieku...

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych