Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

BohaterON w ''Konarskim''. Wyjątkowe spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

dm 2018-11-21 14:51:00

Społeczność szkolna X Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Radomiu, w ramach projektu "BohaterON. Włącz historię", spotkała się z panią Lucyną Adamkiewicz, kombatantką, uczestniczką Powstania Warszawskiego, od pewnego czasu mieszkającą w naszym mieście.

To była piękna lekcja historii. Na zdjęciu p. Lucyna Adamkiewicz

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. - Chcemy również pokazać Powstanie przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział - informują organizatorzy akcji.

Lucyna Adamkiewicz, pseudonim Ewa, łączniczka w Zgrupowaniu "Chrobry I", od 15. roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego, była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Gusen II. Udało jej się cudem uniknąć śmierci. Od pewnego czasu mieszka w Radomiu - ma tu rodzinę. W lipcu została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ramach akcji "BohaterON", uczniowie "Konarskiego" już drugi rok z rzędu wysłali kartki do bohaterów narodowych, z podziękowaniami za ich wkład w piękną historię naszego kraju. W poprzednim roku tych kartek było 54, zaś w obecnym - 130. Dodatkowo, 50 kartek zostało wręczonych osobiście podczas spotkania z p. Adamkiewicz.

Podczas wizyty w szkole, Lucyna Adamkiewicz mówiła o tym, aby zawsze bronić swojego kraju, szanować Polskę, bo jak żaden inny kraj, Polska na ten szacunek zasłużyła. Ponadto podkreśliła swoją miłość do ojczyzny i przekazała uczniom, aby w przyszłości przekazywali swoim dzieciom, patriotyczne cechy i wartości. Oczywiście, rozmowę zdominowały wspomnienia z czasów Powstania Warszawskiego. Wówczas na sali panowała cisza, wszyscy ze skupieniem i nostalgią słuchali p. Lucyny.

Na zakończenie przyszedł czas na wręczenie kartek, liczne podziękowania, "za to, że żyjemy w wolnej Polsce" oraz wspólne zdjęcia.

Koordynatorkami projektu w szkole są: Ewa Wziątek, Bożena Kucharska i Danuta Karoń.

Gala podsumowująca tegoroczną akcję odbędzie się 13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Wezmą w niej udział przedstawiciele X LO im. Konarskiego. Podczas gali zaprezentują film ze spotkania z panią Lucyną.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych