Środa 6 grudnia
Mikołaja, Jaremy, Leontyny
RADOM aktualna pogoda

Amfiteatr zaprasza na darmowe warsztaty

dm, MOK "Amfiteatr", UM Radom 2022-03-15 09:41:00

Czym jest kompost i jakie pełni funkcje? Jakie organizmy w nim żyją? Jak zbudować własny kompostownik?  Dlaczego kompostownik jest tak ważny w ogrodzie? Odpowiedzi na te i inne pytanie będzie można poznać podczas warsztatów, na które 26 marca od godz. 15:00 zaprasza Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” przy ul. Śniadeckich 2. 

Warsztaty poprowadzi Magdalena Oprządek – geografka oraz geoekolożka, która na co dzień Pracuje w Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mateusz Skłodowski – biolog, ekolog, pracownik Działu Edukacji.

„Są to pierwsze warsztaty wokół ogrodu, dlatego zaczynamy od początku, a więc od podłoża, w którym rosną rośliny. Chcemy opowiedzieć o kompoście, który jest nawozem, podłożem, a nawet środkiem ochrony roślin. Korzystanie z kompostu ma też wymiar w ochronie przyrody i o tym też będziemy opowiadać. Zajrzymy do kompostu, odkrywając jego mieszkańców, a na koniec użyczymy go do wykonania kompostowych kul nasiennych” – tak organizowane warsztaty opisuje MOK „Amfiteatr” na swojej stronie (https://amfiteatr.radom.pl/wydarzenia/kompost-jego-mieszkancy-i-bomba-warsztaty-o-kompostowaniu/).

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, jednak wcześniej należy się zapisać (przez link powyżej).

Przy okazji warsztatów zostanie wznowiony, prowadzony w ubiegłych latach, cykl zbiórek surowców wtórnych na terenie naszego miasta. Akcja ma zachęcić radomian do oddawania makulatury, a także wzbudzić poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska, co w rezultacie przyczyni się do podniesienia poziomów recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. stanowisko edukacyjne, na którym będzie prezentowany wzorcowy sposób gromadzenia odpadów komunalnych. Za udział w akcji, uczestnicy otrzymają materiały promocyjne i edukacyjne dot. selektywnego zbierania odpadów.

Ponadto podczas warsztatów zostanie uruchomiony mobilny punkt informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Będzie też można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W ramach projektu LIFE14 CCA/PL/000101 „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” mieszkańcom miasta zostanie ufundowanych 50 sadzonek drzew. Po wydaniu sadzonki i wskazaniu przez jej właściciela miejsca posadzenia, drzewo zostanie zarejestrowane w bazie drzew na stronie Radomskie Drzewa (drzewa.radom.pl), gdzie właściciel takiej sadzonki będzie mógł osobiście aktualizować informacje na jej temat, dodać zdjęcie i w ten sposób brać czynny udział w rozwoju zieleni na terenie Radomia. Każdy kto otrzyma taką sadzonkę będzie mógł ją zasadzić w przydomowym ogródku.

Jednocześnie w tym samym dniu od godz. 15:00 do godz. 17:00 dla fanów fotografii organizowane będą plenerowe warsztaty FOTO-WIOSNA. Poprowadzi je Patryk Wikaliński. Uczestnicy warsztatów szukać będą oznak wiosny i spróbują je utrwalić ca pomocą smartfonów. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych