– W Radomiu bardzo mocno stawiamy na kształcenie zawodowe w ramach, którego bardzo intensywnie rozwijamy kształcenie dualne, które daje nam szansę, żeby współpracować bardzo ściśle z naszymi firmami tworzącymi miejsca pracy. To dofinansowanie pozwoli podnieść poziom naszych szkół technicznych jeżeli chodzi o zaplecze dydaktyczne. Pieniądze zainwestowane w kompetencje i umiejętności uczniów naszych szkół technicznych, to jednocześnie inwestycja w przyszłość naszej gospodarki – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Łączna wartość projektu to prawie 8,8 mln zł. Obejmuje on inwestycje we wszystkich radomskich szkołach zawodowych. – Edukacja musi podążać za bardzo dynamicznie zmieniającym się światem. I bardzo zależy nam, żeby Radom był w tej kwestii wyjątkowo konkurencyjny. Oprócz zakupów wyposażenia projekt obejmuje także popraw warunków, w których będą uczyli się uczniowie szkół zawodowych. W planach są remonty czy prace dostosowujące pomieszczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poprawi się więc także komfort pracy uczniów i nauczycieli. – mówi wiceprezydent Łukasz Molenda.
Prace modernizacyjne są planowane w Zespole Szkół Elektronicznych, Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala oraz w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług. Z kolei zakupy wyposażenia do pracowni kształcenia zawodowego będą realizowane we wszystkich siedmiu szkołach zawodowych. Zaplanowano zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń niezbędnych do podniesienia jakości kształcenia zawodowego tak, aby wyposażenie pracowni odpowiadało na potrzeby rynku pracy.
Zespół Szkół Samochodowych wzbogaci się m.in. o dwa pojazdy elektryczne szkoleniowe, zestawy diagnostyczne, podnośniki czy stację klimatyzacji. Zespół Szkół Technicznych otrzyma kamerę termowizyjną, zestawy komputerowe i pulpity sterownicze do programowania CNC. W Zespole Szkół Elektronicznych pojawią się nowe ramiona robota z torem wizyjnym do pracowni robotyki i chwytaki elektryczne do robota przemysłowego. Zespół Szkół Ekonomicznych otrzyma zestawy makiet do pracowni logistycznej i pracowni portów i terminali oraz profesjonalny system do symulacji procesów magazynowych. Zespół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala wzbogaci się o wirtualne stanowisko spawalnicze i robot do nauki zrobotyzowanego spawania. Uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich będą mieli do dyspozycji modułowy piec piekarniczy, piec konwekcyjno-parowy i profesjonalne meble ze stali nierdzewnej, a Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług otrzyma m.in. drony, zestawy do fotografowania, specjalistyczne oprogramowanie.