Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Zwrot podatku na konto - jak dostać? Jaki czas oczekiwania?

Materiał zewnętrzny 2020-03-21 12:12:00

Choć cykliczne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym nie jest ulubionym zajęciem Polaków, pozytywnym aspektem tego obowiązku jest możliwość otrzymania zwrotu podatku. Jak dostać go na konto bankowe? Ile trzeba na niego czekać?

Kiedy można otrzymać zwrot podatku?

Na większości społeczeństwa uzyskującego dochody ciąży obowiązek  złożenia deklaracji dokumentującej ich wysokość. Od tej kwoty fiskus nalicza podatek dochodowy, który trzeba zapłacić – zazwyczaj od pensji odlicza go pracodawca. Ze zwrotem ma się zazwyczaj do czynienia wtedy, kiedy suma pieniędzy wpłacona na rzecz Urzędu Skarbowego z tytułu podatku dochodowego jest wyższa niż ta wynikająca ze zobowiązania podatkowego. Fiskus ma obowiązek oddania określonej wartości środków finansowych najczęściej, kiedy:

1. Wysokość przekazanych zaliczek jest wyższa niż kwota zobowiązania – do tej sytuacji dochodzi wtedy, gdy zakładano, iż osiągnięte w danym roku dochody “zaliczały się” do wyższego progu podatkowego, a ostatecznie były dużo niższe, więc obowiązywał je też mniejszy podatek. Warto zapamiętać, że roczne dochody powyżej 85 528 zł są opodatkowane na 32 proc. Poniżej tej kwoty podatek wynosi 17 proc.

2. Podatnik wykazuje zwiększone koszty uzyskania przychodu – najczęściej dotyczy umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie i umowa o dzieło. Jeśli na podstawie umowy wykonywana jest działalność artystyczna, literacka, naukowa czy publicystyczna, to koszty uzyskania przychodu wynoszą 20 proc. całej kwoty uzyskanej z tytułu umowy. W przypadku pracy twórczej ze sprzedażą licencji lub prawa autorskiego ta wartość to 50 proc. Pozwala to na odliczenie znacznej sumy od podatku. Co ważne, zgodnie z funkcjonującymi ustawami, jako koszty uzyskania przychodu może być potraktowany każdy wydatek bezpośrednio związany z daną pracą  – trzeba jednak to udowodnić.

3. Dana osoba korzysta z ulg podatkowych oraz odliczeń – pozwalają one na odliczenie określonej wartości od sumy uzyskanych w danym roku dochodów. Istnieją różne rodzaje ulg i odliczeń, np. ulga zdrowotna czy prorodzinna. Ważna dla osób pracujących za granicą jest natomiast ulga abolicyjna, dzięki której można odliczyć nawet do 6 proc. dochodu.

Czasem zdarza się, że nie kwalifikujemy się do otrzymania zwrotu podatku. Może to być dość nieprzyjemne zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki. W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem mogą być darmowe chwilówki dostępne w ofercie wielu instytucji pożyczkowych. Dzięki nim szybko uzyskamy potrzebne pieniądze i w dodatku nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z udzieleniem nam danej kwoty.

Obliczanie kwoty zwrotu podatku

Warto upewnić się, czy rzeczywiście przysługuje nam zwrot podatku z Urzędu Skarbowego. Aby to zrobić, możemy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i skorzystać z kalkulatora PIT, który obliczy też wysokość ewentualnej przysługującej kwoty, choć wynik nie musi być ostateczny – ma mieć przede wszystkim charakter orientacyjny.

Żeby skorzystać tego narzędzia, trzeba zebrać odpowiednie dane. Wystarczy zsumować kwoty uzyskanych w danym roku dochodów i wpisać wynik do odpowiedniej rubryki. Analogicznie postępujemy z kosztem uzyskania przychodów. Później wprowadzamy informacje na temat wartości wpłaconych zaliczek podatkowych. Do tego należy wpisać odliczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego, a także inne rodzaje ulg. 

Zwrot podatku na konto bankowe – jak dostać?

Należną nam kwotę możemy dostać na trzy sposoby – przez pocztę, przelew na konto bankowe lub bezpośrednio w oddziale skarbówki. Pierwsza metoda jest stosunkowo prosta, ale za to płatna. Wysokość zwróconych środków jest wtedy zmniejszona o 1 proc., a także opłatę za usługę pocztową. Jeśli chodzi o ostatni sposób, to jest on jedynym możliwym, gdy kwota zwrotu jest mniejsza lub równa 23,20 zł. 

Darmowym i najszybszym sposobem jest jednak przelew na konto. Aby to zrobić, należy przede wszystkim udostępnić Urzędowi Skarbowemu nasz nr rachunku bankowego. Jeszcze jakiś czas temu osoby fizyczne mogły podać go tylko w osobnym druku nazwanym ZAP-3, który był rodzajem zgłoszenia aktualizacyjnego. Dziś cała procedura została uproszczona. Do formularza PIT-37 wprowadzono część zatytułowaną “N. Rachunek osobisty do zwrotu nadpłaty” — wystarczy wpisać w odpowiedniej rubryce nasz numer konta bankowego. Także w zeznaniu podatkowym PIT-36 można wprowadzić dane potrzebne do zrealizowania operacji, w części zatytułowanej “V. Rachunek osobisty do zwroty nadpłaty”. Jeśli wcześniej już otrzymywaliśmy od Urzędu Skarbowego pieniądze przelewem, nie trzeba wpisywać numeru konta do aktualnego rozliczenia, ponieważ fiskus ma odpowiednie dane.

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku?

Z dniem złożenia zeznania podatkowego powstaje nadpłata opłaconej należności. Na to ile będziemy czekać wpływa wiele czynników, w tym sposób złożenia deklaracji. Najszybszą metodą jest e-deklaracja, ponieważ pieniędzy można spodziewać się już po 2 lub 3 tygodniach. Maksymalny ustalony okres, w którym możemy otrzymać należną kwotę na konto w 2020 roku, to:

? do 1.04.2020 r., jeśli PIT został złożony drogą tradycyjną przed 17.02.2020 r.,

? do 45 dni od momentu zarejestrowania dokumentu, gdy złożono e-deklarację w okresie od 17.02.2020 r. do 30.04.2020 r., 

? do 90 dni od momentu zarejestrowania dokumentu, kiedy PIT złożono tradycyjną metodą w okresie od 17.02.2020 r. do 30.04.2020 r.,

? do 31.07.2020 r., jeśli nie złożono deklaracji ani elektronicznie, ani metodą tradycyjną.

Ważną informacją jest to, że jeśli wartość zwrotu podatku jest mniejsza niż ustalona na dany rok kwota, to zostanie przekazana na poczet przyszłych lub obecnych zaległości względem Urzędu Skarbowego. W 2020 r. wynosi 8,70 zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych