Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Sport częścią działalności kulturalnej

Materiał zewnętrzny 2020-05-11 17:17:00

Kiedy myślimy o działalności kulturalnej, to w pierwszym momencie na myśl odruchowo przychodzi sztuka i literatura. Jeśli jednak zastanowimy się nad tematem głębiej, to dojdziemy do wniosku, że w pojęciu „kultura” kryje się znacznie więcej!

Foto: shutterstock.com

Sztuka filarem kultury

Muzyka, malarstwo, rzeźba, czy kinematografia od początku swojego istnienia były ważną częścią kultury. W każdym zakątku świata ludzie szukali drogi, aby móc przenieść swój talent i potrzebę kreacji na twory kultury. Dzięki temu obecnie mamy bogate dziedzictwo kulturowe każdego kraju, a nawet pomniejszych regionów. Sztuka związana z danym obszarem może nam wiele powiedzieć o mieszkańcach danego terenu, ich historii, mentalności, zwyczajach i innych charakterystycznych czynnikach. Dzieła niezmiennie potrafią nas zachwycać i poruszać, dlatego warto łączyć podróże ze zwiedzaniem i poznawaniem kultury danego miejsca.

Język i historia

Również historia ma wpływ na kształtowanie się tożsamości kulturowej. Nie bez znaczenia są wszelkie zawirowania, przez jakie przechodziły kraje, walki zbrojne oraz sposób rządzenia przez władców i współczesne głowy państw. Wystarczy przypomnieć sobie bardzo bolesny dla Polski okres rozbiorów. Szacuje się, że gdyby zabrakło pamięci o historii oraz kultywowania polskiej kultury, to nasz naród mógłby przestać istnieć. Bez wątpienia również rola ojczystego języka w krzewieniu polskiej kultury była nieprzeceniona.

Silna pozycja sportu

Z czasem również sport zaczął być coraz bardziej znaczący w budowaniu kultury. Obserwując kibiców, możemy wiele dowiedzieć się o historii i kulturze danego kraju. Jako przykład w tym miejscu może posłużyć hiszpańska La Liga, która obecnie jest bardzo popularna, a jej mecze są chętnie obstawiane w zakładach bukmacherskich. Kibiców na całym świecie elektryzują starcia FC Barcelony z Realem Madryt, czyli tzw. El Clasico. Nie tylko mamy do czynienia z meczami na żywo na najwyższym poziomie, ale za rozgrywkami Barcy z Realem kryje się coś więcej. To tutaj Katalończycy pokazują swoją odrębność od reszty kraju, a wpływ na to ma oczywiście historia.

Hiszpania była bardzo zróżnicowanym krajem o wielobarwnej kulturze ze względu na wielość pomniejszych, zjednoczonych królestw. Istotnym momentem w historii był rok 1713, kiedy to królem Hiszpanii został Filip V. Jego wojska zdobyły Barcelonę i zakazał on języka katalońskiego oraz pozbawił mieszkańców autonomii i swobód. Był to ogromny cios dla Katalończyków. Kolejnym bolesnym czasem dla osób z tego regionu był okres wojny domowej w Hiszpanii. Ze względu na swój upór i manifestowanie swojej odrębności, zaczęli być prześladowani przez dyktatora Franco. Doszło nawet do morderstwa byłego prezesa klubu FC Barcelona – Josepa Sunyola.

Natomiast w 1943 roku prezesem Realu Madryt został Santiago Bernabeu, który wcześniej walczył w wojskach dyktatora Franco. Nie miał skrupułów, aby wykorzystywać swoje znajomości w celu stworzenia najbardziej utytułowanej drużyny piłki nożnej w Hiszpanii. Jak widać, nawet sport może być odbiciem historii i kultury danego państwa czy miejsca na świecie. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych