Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Oto miasta najbardziej przyjazne kierowcom. Jak wypadł Radom?

dm, portalsamorzadowy.pl 2020-05-24 16:16:00

Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom sporządza serwis Oponeo. Oceniane miasta podzielono na dwie grupy, te liczące poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Oceniono 19 polskich miast.

Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom sporządzony został przez serwis Oponeo i zawiera ocenę 19 największych miast w Polsce.

Duże ośrodki miejskie zostały ocenione w takich aspektach jak: parkowanie, ceny paliw, kolizje, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda oraz carsharing. Do sporządzenia posłużyły dane udostępnione przez urzędy miast, zarządy dróg oraz dane z aplikacji Yanosik.

Miasto Lublin już po raz trzeci zajęło pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Lublin okazał się miastem najmniej zakorkowanym, w którym płynnie jeździ się zarówno po centrum, jak i innych częściach miasta (średnia prędkość jazdy wyniosła 42 km/h).

Lublin może się również pochwalić najniższymi w kraju cenami paliwa, korzystnymi cennikami opłat za parkowanie, a także innymi udogodnieniami dla kierowców. W Lublinie można najtaniej zmienić opony oraz kupić polisę OC na najlepszych warunkach finansowych. Miasto Lublin w rankingu łącznie otrzymało 46 punktów i wśród metropolii powyżej 300 tysięcy mieszkańców wyprzedziło Gdańsk i Szczecin (po 40 pkt.)

Na przeciwnym biegunie rankingu znalazły się dwie największe metropolie nad Wisłą – Kraków (32 pkt) i Warszawa (30 pkt).

Z kolei w grupie miast pomiędzy 180 a 300 tysięcy pierwszy raz wygrały Gliwice – informuje oponeo.pl. Gliwice zebrały aż 51 punktów i zdetronizowały w ten sposób ubiegłorocznego zwycięzcę, czyli Kielce. Na trzecim miejscu uplasował się Sosnowiec, który przed rokiem był drugi. Siódmy wraz z Toruniem jest Radom, tylko przed Gdynią.

Można mówić tu o śląskiej dominacji, ponieważ 4 z 5 najwyżej ocenionych miast to przedstawiciele województwa śląskiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych