Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Licencja pilota śmigłowca zawodowego – gdzie i jak ją zdać?

Artykuł sponsorowany 2024-05-25 11:31:00

Praca pilota jest niezwykle fascynującym, ale i odpowiedzialnym zajęciem. Żeby móc ją wykonywać, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej licencji. By ją uzyskać, w pierwszej kolejności należy przejść szkolenie. Składa się ono na teorię oraz praktykę. Później konieczne jest zdanie kilkunastu egzaminów teoretycznych oraz egzaminu praktycznego. Do pracy w pogotowiu lotniczym czy przy operacjach specjalistycznych potrzebna jest licencja pilota śmigłowca zawodowego CPL(H). Gdzie można udać się na szkolenie, a następnie ją zdać? Podpowiadamy!

Dobre szkolenie to podstawa

Żeby zdać egzamin na pilota śmigłowca zawodowego, przede wszystkim należy zapisać się na szkolenie. Tutaj ogromne znaczenie ma wybór instruktora i miejsca odbywania kursu. Jedną z najchętniej wybieranych firm zajmujących się profesjonalnymi szkoleniami pilotów, a także sprzedażą śmigłowców i ich obsługą techniczną jest Helipoland. Dysponuje ona odpowiednim zapleczem technicznym, a także doświadczoną kadrą. Dzięki temu osoby, które decydują się na szkolenie w Helipoland, mogą liczyć na najlepsze przygotowanie do egzaminu.

By uzyskać uprawnienia, należy odbyć kurs składający się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest szkolenie teoretyczne. Trwa ono 350 godzin, z czego większość polega na samokształceniu. W tym celu każdy kursant otrzymuje profesjonalnie przygotowane materiały edukacyjne. Pozostałe godziny są poświęcone wykładom. Drugim etapem jest szkolenie praktyczne. To trwa 135 godzin (osoby mające doświadczenie lotnicze mogą odbyć ich mniej, ale konieczne jest spełnienie konkretnych warunków). 50 godzin szkolenia praktycznego polega na odbywaniu samodzielnych lotów, pod nadzorem. Jest to najlepszy sposób na to, by nauczyć się sztuki latania i radzenia w każdej sytuacji

Gdzie odbywają się egzaminy?

Licencja pilota śmigłowca zawodowego CPL(H) jest możliwa do uzyskania tylko i wyłącznie po zdaniu wszystkich egzaminów. Trzeba przyznać, że tych jest całkiem sporo, przez co dla niektórych jest to dość duże wyzwanie. W pierwszej kolejności kursant musi podejść do egzaminów teoretycznych. Tych jest aż 13. Odbywają się one w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Pewnym utrudnieniem może być to, że na zdanie wszystkich tych egzaminów kursant ma określony czas. Zaliczenie musi odbyć się w maksymalnie w 6-ciu dwutygodniowych sesjach. Później przychodzi w końcu pora na egzamin praktyczny. Odbywa się on na umówionym lotnisku i trwa około 2 godzin. Przeprowadza go egzaminator Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Osoby, które uczestniczyły w szkoleniu przeprowadzanym przez Helipoland, zdają egzamin praktyczny na sprzęcie, który już znają. Z pewnością jest to dla nich spore ułatwienie.

Posiadając licencję pilota śmigłowca zawodowego CPL(H), nadal można rozwijać swoją karierę. Możliwe jest dodatkowe rozszerzenie uprawnień np. o dodatkowy typ śmigłowców.

Sprawdź pełną ofertę licencji pilota śmigłowca na HeliPoland

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych