Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Jaka jest różnica między zakażeniami bakteryjnymi a wirusowymi?

2022-05-30 12:03:00

Niektóre rodzaje bakterii i wirusów mogą prowadzić do zakażeń o różnym stopniu nasilenia. Istnieje wiele rodzajów infekcji bakteryjnych i wirusowych - niektóre z nich mogą wymagać leczenia antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi. Niektórym infekcjom można zapobiegać dzięki szczepieniom.

W tym artykule omówimy podstawowe różnice między infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Omówimy sposoby przenoszenia i leczenia tych zakażeń, a także to, co można zrobić, aby zapobiec zarażeniu się nimi i ich przenoszeniu.Więcej informacji przeczytasz na ogloszenia24m.pl

Zakażenia bakteryjne

Bakterie to maleńkie mikroorganizmy, które składają się z pojedynczej komórki. Są bardzo zróżnicowane i mogą mieć bardzo różne kształty i cechy strukturalne. Bakterie mogą żyć w niemal każdym możliwym środowisku, w tym w ciele człowieka lub na jego powierzchni. Tylko nieliczne bakterie wywołują infekcje u ludzi. Bakterie te są określane mianem bakterii chorobotwórczych.

Infekcje wirusowe

Wirusy to kolejny rodzaj drobnych mikroorganizmów, choć są jeszcze mniejsze od bakterii. Podobnie jak bakterie, są bardzo różnorodne i mają rozmaite kształty i cechy. Wirusy są pasożytami. Oznacza to, że wymagają żywych komórek lub tkanek, w których mogą się rozwijać. Wirusy mogą wnikać do komórek Twojego ciała, wykorzystując ich składniki do wzrostu i namnażania. Niektóre wirusy w ramach swojego cyklu życiowego zabijają nawet komórki gospodarza.

Przenoszenie bakterii

Wiele infekcji bakteryjnych jest zakaźnych, co oznacza, że mogą być przenoszone z człowieka na człowieka. Istnieje wiele sposobów, w jakie może do tego dojść, w tym bliski kontakt z osobą, która ma infekcję bakteryjną, w tym dotykanie i całowanie. Kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, szczególnie po kontakcie seksualnym lub gdy osoba ta kaszle lub kicha. Przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu. Kontakt z powierzchniami skażonymi bakteriami, takimi jak klamki do drzwi lub uchwyty kranów, a następnie dotykanie twarzy, nosa lub ust. Warto odwiedzić także stronę medicot.pl o tematyce zdrowia.

Zakażenia wirusowePodobnie jak zakażenia bakteryjne, wiele zakażeń wirusowych jest również zaraźliwych. Mogą być przenoszone z człowieka na człowieka na wiele takich samych sposobów, w tym poprzez bliski kontakt z osobą, która ma infekcję wirusową, kontakt z płynami ustrojowymi osoby z infekcją wirusową, przeniesienie z matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu oraz kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych