Środa 17 kwietnia
Roberta, Rudolfa, Stefana
RADOM aktualna pogoda

Jak wziąć kredyt w banku – prosty przewodnik krok po kroku

as 2024-02-14 14:17:00

Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt w banku? Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku dowiesz się, co musisz zrobić, aby bez przeszkód zdobyć potrzebne finansowanie. Od oceny zdolności kredytowej, przez wybranie najkorzystniejszej oferty, po zrozumienie umowy kredytowej - oto kluczowe informacje, które przygotują cię do podjęcia świadomej decyzji finansowej.

Jak wybrać odpowiedni bank i ofertę kredytową?

Wybór odpowiedniego banku i oferty kredytowej może być trudny, biorąc pod uwagę liczne banki i produkty finansowe dostępne na rynku. Zrozumienie, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku i oferty kredytowej, jest kluczowe dla uzyskania najkorzystniejszych warunków.

Poniżej omówimy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę: oprocentowanie kredytu, prowizje i opłaty oraz okres spłaty i warunki umowy.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu jest jednym z kluczowych czynników wpływających na całkowite koszty kredytu. Oprocentowanie składa się z marży banku oraz stawki referencyjnej, jak WIBOR. Wysokość oprocentowania może być zależna od wielu czynników, w tym od polityki cenowej banku i historii kredytowej klienta, oraz jest pod wpływem decyzji polityki monetarnej banku centralnego.

Należy pamiętać, że oprocentowanie nominalne nie daje pełnego obrazu całkowitego kosztu kredytu. Zamiast tego, warto zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, w tym oprocentowanie, prowizje i opłaty.

Pamiętaj, że zmienne oprocentowanie kredytu może prowadzić do wzrostu kosztów spłaty w przypadku zwiększenia stóp procentowych przez bank centralny.

Prowizje i opłaty

Prowizje i opłaty są kolejnym elementem wpływającym na całkowite koszty kredytu. Prowizja to jednorazowa opłata pobierana przez bank za udzielenie finansowania, a jej maksymalna wysokość jest regulowana ustawą antylichwiarską i wynosi do 10% pożyczanego kapitału. Do najczęstszych prowizji zaliczamy:

 • prowizję za udzielenie kredytu

 • prowizję za zmianę warunków kredytowania

 • prowizję za obsługę kredytu

 • prowizję za wcześniejszą spłatę

 • prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Jednak nie wszystkie banki pobierają prowizje w takiej samej wysokości. Niektóre banki oferują kredyty bez prowizji jako strategię na przyciągnięcie nowych klientów. Prowizje bankowe mogą być wyrażone jako procent udzielonego kredytu, a ich zapłacenie może nastąpić z góry lub może być dołączone do całkowitej kwoty kredytu. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić i zrozumieć wszystkie prowizje i opłaty przed podpisaniem umowy kredytowej.

Okres spłaty i warunki umowy

Okres spłaty i warunki umowy są równie istotne w procesie wyboru kredytu. Kluczowe elementy umowy kredytowej obejmują:

 • dane kredytobiorcy i banku

 • kwotę kredytu

 • cel kredytowania

 • okres kredytowania

 • harmonogram spłaty

 • koszty kredytu

 • oprocentowanie

 • sposób naliczania odsetek

 • zabezpieczenie kredytu

 • informacje o możliwości wcześniejszej spłaty.

Okres kredytowania jest ustalany indywidualnie przez bank na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta oraz oceny ryzyka kredytowego. Decyzja ta ma na celu dopasowanie warunków kredytu do konkretnych potrzeb i możliwości klienta, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego. Umowa kredytowa zawiera także warunki wypowiedzenia oraz informacje o możliwych zmianach po jej podpisaniu, takich jak zmiana danych kredytobiorcy, harmonogramu spłaty czy warunków ubezpieczenia kredytu.

Dodatkowe korzyści, takie jak pakiet ubezpieczeń, mogą wpłynąć na wybór oferty kredytowej i dodać bezpieczeństwa w przypadku niemożności spłaty kredytu.

Krok po kroku: jak ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Po wyborze odpowiedniego banku i oferty kredytowej, czas na złożenie wniosku o kredyt. Poniżej omówimy proces ubiegania się o kredyt krok po kroku, począwszy od złożenia wniosku, poprzez weryfikację zdolności kredytowej, aż po zawarcie umowy kredytowej.

Złożenie wniosku o kredyt

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy to pierwszy krok w procesie ubiegania się o kredyt. Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć online, w oddziale banku, lub telefonicznie – różne banki oferują różne metody. Przykładowo, mBank pozwala na złożenie wniosku o kredyt gotówkowy przez serwis online, aplikację mobilną, placówkę stacjonarną lub mLinii. Z kolei Alior Bank oferuje pożyczkę na Klik, którą można zaciągnąć całkowicie online, a w przypadku wyższych kwot wymagany jest kontakt telefoniczny z pracownikiem banku.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy online często wiąże się z kilkoma krokami:

 1. Zalogowanie do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

 2. Wypełnienie wniosku.

 3. Oczekiwanie na decyzję kredytową.

 4. Podpisanie umowy online.

Przy składaniu wniosku o kredyt, klient musi najpierw wypełnić formularz, który zawiera osobiste dane klienta, informacje o dochodach oraz zobowiązaniach finansowych.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Po złożeniu wniosku, bank rozpoczyna proces weryfikacji zdolności kredytowej. Bank dokładnie analizuje zdolność kredytową klienta, stosując wewnętrzne regulaminy oraz wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Zdolność kredytowa to zdolność do terminowej spłaty kredytu, a bank bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak:

 • stan cywilny

 • dane kontaktowe

 • wykształcenie

 • zawód

 • przegląd wydatków oraz dochodów klienta.

Weryfikacja zdolności kredytowej obejmuje również sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Zwiększanie zdolności kredytowej, na przykład poprzez terminowe regulowanie płatności i korzystanie z kredytów na małe kwoty, ułatwia uzyskanie kredytu w przyszłości.

Zawarcie umowy kredytowej

Po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej, klient jest zapraszany do podpisania umowy kredytowej. Umowę kredytową można uznać za dokument uruchamiający kredyt, który powinien zawierać szczegóły takie jak:

 • kwota kredytu

 • cel kredytowania

 • termin spłaty

 • oprocentowanie

 • sposób zabezpieczenia spłaty.

Zawarta umowa kredytowa zobowiązuje bank do udostępnienia środków na czas oznaczony i kredytobiorcę do ich zwrotu wraz z odsetkami według ustalonego harmonogramu spłat. Przed podpisaniem umowy, klient powinien dokładnie ją przeczytać oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości, mając na uwadze, że późniejsza zmiana warunków może być trudna.

Po podpisaniu umowy kredytowej, środki są przekazywane na konto klienta w ustalonym w umowie terminie.

Jak spłacać kredyt gotówkowy?

Spłata kredytu gotówkowego to kolejny istotny element procesu kredytowego. Wcześniejsza spłata kredytu bez dodatkowych opłat to korzystna opcja, która pozwala na oszczędności, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy się poprawi. Zawieszenie spłaty rat jest możliwe w niektórych bankach i pomaga kredytobiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.

Negocjowanie z bankiem nowych warunków spłaty kredytu jest sposobem na uniknięcie negatywnych skutków w historii kredytowej przy problemach ze spłatą. Pamiętaj, że terminowa spłata rat kredytu jest kluczowa dla utrzymania dobrej historii kredytowej i zdolności do zaciągnięcia kredytu w przyszłości.

Porady dla osób ubiegających się o kredyt gotówkowy

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to poważna decyzja, która może mieć długotrwałe konsekwencje finansowe. Dlatego warto wykorzystać kilka porad, które mogą pomóc w tym procesie. Po pierwsze, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, warto brać pod uwagę fakt, że banki pozytywnie oceniają umowę o pracę, dlatego też staranie się o kredyt mając taką formę zatrudnienia może być korzystne.

W przypadku braku zdolności kredytowej można rozważyć zastosowanie poręczenia lub innych rodzajów zabezpieczeń, by zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu. Wybierając kredyt z równymi ratami kapitałowo-odsetkowymi, klient zwiększa swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dodatkowo, dokładne zapoznanie się z treścią umowy kredytowej jest kluczowe przed jej podpisaniem, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

Dla uzupełnienia wiedzy odnośnie zaciągnięcia kredytu hipotecznego zachęcamy do zapoznania się również z dwoma kolejnymi artykułami dostępnymi pod adresami:

Komentarze naszych czytelników

 • in vitro

  2024-02-15 09:31:28

  witkowski weź się za te dziury w drogach. co ty robisz człowieku. te miasto to porażka w twoim wykonaniu. 

 • niudacznik

  2024-02-15 09:34:32

  stadion ile kosztował i jeszcze nie gotowy . wstyd. kolejne trybuny za dwa lata przy dobrym wietrze, ale znając tempo jak robione  były wcześniejsze to termin odległy. 

 • siła w precyzji

  2024-02-15 09:35:14

  wodociągi radom oddają Kwiatkowskiego 2 miesiące po terminie ale u nas to standard

 • wyzyska za jedną pensję

  2024-02-16 09:33:59

  witkowski mówił że w fabryce broni pracownicy pracują na  3 maszynach. pewnie miotła w dupie i przy okazji pozamiata

 • Radom upadłe miasto

  2024-02-16 09:34:51

  Radom nie ma już nawet 200 tyś mieszkańców. miasto się cofa ale to zasługa gospodarza

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych