Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

Jak nauczyć nastolatka oszczędzać?

2022-07-14 05:43:00

Rodzice nastolatków często czują, że żyją w zupełnie innym świecie niż ich pociechy. Nic w tym dziwnego - dotarcie do dziecka, a następnie jego zrozumienie stanowi prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza gdy wejdzie ono w tak zwany trudny wiek lub doświadcza młodzieńczego buntu. O ile młodzież w wielu kwestiach musi uczyć się własnych błędach i samodzielnie gromadzić doświadczenia, to w niektórych przypadkach niezbędne okazują się podpowiedzi rodziców. Dzieje się tak między innymi w wypadku oszczędzania - jak nauczyć nastolatka tej trudnej sztuki?

Warto raz na miesiąc dawać dziecku określoną sumę pieniędzy i nie ulegać prośbom o kolejne

Budowanie poczucia własnej wartości

Nastolatki bardzo często chcą wydawać pieniądze na absolutnie niepotrzebne rzeczy, ponieważ czują, że zapewni im to szacunek oraz sympatię rówieśników, a dodatkowo pomoże im odnaleźć się w grupie, do której chcieliby przynależeć. Tak silna potrzeba akceptacji i docenienia jest normalna na tym etapie rozwoju młodych ludzi, warto jednak nauczyć młodzież opierania poczucia własnej wartości nie o rzeczy materialne, ale o cechy charakteru, doświadczenia i poczynania. 

Dziecko, które wie, że nawet najdroższy telefon czy buty z najnowszej kolekcji nie mają wpływu na to, jakim jest człowiekiem, a strój i posiadane przedmioty go nie definiują, jest nie tylko szczęśliwsze i bardziej pewne siebie, ale jednocześnie nie czuje potrzeby wydawania wszystkich pieniędzy na rzeczy, bez którego z powodzeniem mogłoby się obejść.

Proponowanie literatury fachowej

Książki o oszczędzaniu i zarządzaniu domowym budżetem nie zawsze napisane są w sposób ciekawy dla młodego człowieka, na rynku dostępne są jednak pozycje, które w przystępny sposób pokazują, jak ważne jest odpowiednie gospodarowanie własnymi pieniędzmi. Do młodszych czytelników powinny dotrzeć zwłaszcza książki stricte dostosowane do wieku - będzie to na przykład podręcznik “Podstawy przedsiębiorczości 1”, który w prosty, a zarazem rzetelny sposób objaśnia funkcjonowanie zarówno domowego budżetu, jak i całego rynku finansowego.

Dążenie do samodzielności

Nastolatki zazwyczaj chcą być bardzo samodzielne, często także w kwestii finansów. Ciągła kontrola i nadzór przynoszą zwykle odwrotny do zamierzonego efekt, dlatego warto w pewnym stopniu pozwolić dziecku na finansową autonomię. Jeśli nastolatek chce mieć własne konto, należy mu na to pozwolić, przy zaznaczeniu, że nie będzie ono regularnie uzupełniane za każdym razem, gdy środki się skończą. Warto raz na miesiąc dawać dziecku określoną sumę pieniędzy i nie ulegać prośbom o kolejne - w ten sposób młody chłopak czy dziewczyna uczą się, że oszczędności są skończone, a środkami dostępnymi na koncie czy w portfelu trzeba gospodarować w racjonalny sposób.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych