Piątek 11 października
Aldony, Emila, Dobromiły
RADOM aktualna pogoda

Dentysta a implanty zębowe. Co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany 2024-09-10 17:33:00

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się wszczepianiem implantów zębowych, które stanowią nowoczesne rozwiązanie dla pacjentów borykających się z problemem braków w uzębieniu. Przed zdecydowaniem się na ich zastosowanie warto poznać najważniejsze związane z nimi informacje.

Implanty to tzw. śrubki, wykonane z biokompatybilnych, akceptowalnych przez organizm materiałów, takich jak tytan. Wszczepione w kość szczęki lub żuchwy, zastępują naturalne korzenie zębowe. Przeznaczone są do mocowania na nich koron pozwalających uzupełnić brakujące w łuku zęby.

Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Implanty są obecnie jednym z najnowocześniejszych i najefektowniejszych sposobów uzupełniania braków zębowych. Ich zastosowanie pozwala niemal w 100% przywrócić funkcjonalność narządu żucia, a także zapobiega zanikowi kości czy powstawaniu przesunięć zębów w łuku. Osadzane na nich korony do złudzenia przypominają naturalne zęby, dzięki czemu pozytywnie wpływają również na estetykę uśmiechu. 

Oprócz tego implanty zębowe - w przeciwieństwie do tradycyjnych mostów - nie wymagają szlifowania sąsiednich zdrowych zębów. W przypadku licznych braków zębowych mają też przewagę nad uzupełnieniami ruchomymi, czyli protezami. Przy zachowaniu właściwej pielęgnacji oraz przy regularnych wizytach w celu profesjonalnej higienizacji mogą z powodzeniem służyć przez wiele lat.

Jak przebiega wszczepienie implantu zębowego?

Leczenie implantologiczno-protetyczne, które między innymi oferuje Studio Stomatologii Powiśle z Warszawy, wymaga w pierwszej kolejności konsultacji do ocenienia stanu zdrowia pacjenta oraz jakości struktury i powierzchni kości. W tym celu wykonywana jest tomografia komputerowa oraz dokładna analiza chirurgiczna jamy ustnej. 

Po tym etapie, gdy wszystkie szczegóły zabiegu zostaną ustalone i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, implant jest chirurgicznie umieszczany w kości szczęki lub żuchwy, a następnie zaszywany, przez co pozostaje całkowicie niewidoczny. Procedura ta jest przeprowadzana zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i trwa do 60 minut.

Po osadzeniu implantu w kości zaczyna się ona regenerować i zrastać z powierzchnią wszczepu. Po około 3 miesiącach odbywa się druga wizyta, w trakcie której przykręca się do niego śrubę gojącą, dzięki której dziąsło ma możliwość ukształtowania się w prawidłowy sposób. 

Trzeci etap ma miejsce po około kwartale od zamocowania śruby gojącej. W trakcie tej wizyty stomatolog odkręca ją i pobiera wycisk niezbędny do przygotowania korony zębowej pełnoceramicznej. Gdy jest gotowa, ma miejsce ostatnia wizyta, na której przykręca się ją do implantu.

Czy istnieją przeciwskazania do zastosowania implantów?

Choć implanty zębowe to bezpieczna metoda uzupełniania braków w uzębieniu, istnieją pewne przeciwskazania, które uniemożliwiają ich zastosowanie. Zalicza się do nich:

  • wiek pacjenta poniżej 20 roku życia, wynikający z braku zakończenia wzrostu kości,

  • używki, mające negatywny wpływ na prawidłowy proces gojenia, 

  • ciążę, 

  • choroby nowotworowe, 

  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Ile kosztują implanty?

Implanty dentystyczne, choć wyróżniają się wieloma zaletami, nie należą do najtańszych rozwiązań. Ich cena to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Jednak na finalny koszt wszczepiania implantów wpływ ma również ewentualna konieczność wykonania dodatkowych zabiegów takich jak odbudowa kości oraz umiejętności i doświadczenie stomatologa.

Chcąc mieć pewność co do bezpieczeństwa oraz jakości przeprowadzonej procedury implantologicznej, należy uważać na podejrzanie atrakcyjne oferty, w przypadku których niska cena zazwyczaj idzie w parze z niskim standardem usługi stomatologicznej.

Jak dbać o implanty?

Decydując się na implanty zębowe, w pierwszych tygodniach od ich wszczepienia najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń wydanych przez lekarza, a także unikanie:

  • palenia tytoniu,

  • picia alkoholu, 

  • wysiłku fizycznego, 

  • jedzenia twardych produktów.

Dzięki temu proces gojenia przebiegnie prawidłowo.

Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, implanty wymagają takiej samej troski jak naturalne zęby. Regularne mycie, nitkowanie i wizyty kontrolne u dentysty to podstawowe czynności, które pozwalają na ich utrzymanie w dobrym stanie przez wiele lat. 

Implanty są obecnie jedną z najkorzystniejszych metod uzupełniania braków zębowych. dlatego borykając się z tego typu problemem, warto zdecydować się na konsultację ze stomatologiem, która pozwoli określić możliwość ich zastosowania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych