Piątek 3 luty
Błażeja, Telimeny, Oskara
RADOM aktualna pogoda

Coraz gorętsze lato - jak sobie radzić?

Artykuł sponsorowany 2022-05-30 11:48:00

Pogoda w naszym klimacie zaskakuje przez okrągły rok. Po mroźnych, chłodnych i deszczowych dniach wszyscy z utęsknieniem czekamy na słońce. Problem pojawia się, gdy temperatury zaczynają przekraczać akceptowany przez nas organizm poziom. Spędzanie czasu w domu lub w biurze w upalne dni bywa trudne. Jak przetrwać ten czas? Na pewno pora już zrezygnować z klasycznych wentylatorów, które nie wpływają dobrze na nasze zdrowie i nie są zbyt komfortowe. Rynek oferuje nam dziś nowoczesne urządzenia, które skutecznie zadbają o schłodzenie pomieszczenia nawet podczas bardzo gorących dni. Zapoznajmy się z klimatyzatorami!

Pożądane klimatyzatory – jak przedstawia się asortyment rynkowy?

Co warto wiedzieć przed zakupem? Przede wszystkim klimatyzacja to dziś produkt, na który pozwolić sobie zdecydowanie może większość z nas. Producenci mocno konkurują między sobą, wprowadzają na rynek coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które kuszą atrakcyjnymi cenami. Na jaki typ klimatyzatora się zdecydować? Wiele zależy od tego, gdzie usytuowane jest pomieszczenie. Jeśli mowa o mieszkaniu w budynku wielorodzinnym to świetnym wyborem okaże się klimatyzator przenośny. Na jego montaż nie potrzebujemy pozwolenia i z łatwością wykonamy go samodzielnie. Dodatkowo, jest to wariant zdecydowanie tańszy od klimatyzatora typu split montowanego na stałe. Przed zakupem warto bliżej zapoznać się z tematem i dokładnie przeanalizować dostępny asortyment. W tym celu bardzo pomocny okaże się na przykład ranking klimatyzatorów. Nie zaszkodzi również sugerować się opiniami usatysfakcjonowanych klientów. 

Klimatyzator przenośny - podstawowe atrybuty

Poszukując ochłody w mieszkaniu lub w biurze trzeba mieć na względzie własne zdrowie. Specyfika działania tradycyjnych wentylatorów polega na rozdmuchiwaniu kurzu, czy też pyłków. Może to prowadzić do przykrych reakcji alergicznych, do podrażnienia zatok, a nawet powodować skurcze mięśni. Mobilne klimatyzatory dostępne współcześnie na rynku to wysokiej jakości sprzęt, o niskim poziomie hałasu, który zaopatrzony jest również w filtry HEPA oczyszczające powietrze. Jest to świetna informacja nie tylko dla osób, którym szczególnie dokucza kurz w mieszkaniu. Dodatkowe funkcje pozwalają również na wentylowanie powietrza oraz ogrzewanie pomieszczenia w okresie zimowym. Tak, klimatyzator przenośny zda egzamin nie tylko podczas gorących dni.

Po drugie, mobilny klimatyzator to sprzęt bardzo skuteczny. Wpływ na to ma specyfika jego pracy. Pełnowymiarowe urządzenie zaopatrzone jest w rurę wyrzutową, która zapewnia wyprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Taki sprzęt to monoblok, który w jednej obudowie zawiera zarówno parownik, jak i skraplacz. Technologia ta oparta jest na czynniku chłodniczym. W rezultacie ciepło przesyłane jest do skraplacza, a następnie wydostaje się na zewnątrz budynku. Powietrze pochodzące z pomieszczenia, w którym znajduje się klimatyzator jest natomiast schładzane przepływając przez parownik. Montaż urządzenia jest bezinwazyjny. Wystarczy jedynie umieścić w oknie specjalną uszczelkę, przez którą zostanie wyprowadzona rura wyrzutowa.  

Najnowsze modele mobilnych klimatyzatorów zachwycają stylowym designem, a ich wymiary są coraz bardziej kompaktowe. Bez problemu wpisują się w oryginalną aranżację pomieszczenia. Rura wyrzutowa jest składana, a jej długość nie przekracza zwykle 1,7 m. Producenci przyciągają klientów nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Przenośnymi klimatyzatorami można sterować zdalnie Wi-Fi za pomocą aplikacji mobilnej.  

Mobilny klimatyzator – na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie? 

Obok przenośnych klimatyzatorów producenci oferują również klimatyzery, zwane inaczej klimatorami. Cieszą się one dużą popularnością wśród klientów ze względu na nieduże wymiary, unikalne wzornictwo i wyjątkowo korzystne ceny. Takie urządzenia to nic innego, jak wentylatory wodne z funkcją chłodzenia. Na czym polega specyfika ich działania? Otóż sprzęt ten zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza je przez specjalny filtr nasączony wodą. Możliwe jest dodatkowe podwyższenie wydajności klimatyzera. Ma to miejsce poprzez na przykład dodanie kostek lodu albo wkładów chłodzących, które uprzednio należy umieścić w zamrażarce. Klienci doceniają technologię chłodzenia ewaporacyjnego, która działa także jak nawilżacz w sytuacji, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Zaawansowane technologicznie klimatory dodatkowo wentylują powietrze oraz oczyszczają je z kurzu, alergenów oraz nawet z niektórych bakterii i wirusów.  

To, na jaki sprzęt chłodzący ostatecznie się zdecydujemy zależy od naszych osobistych preferencji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność urządzenia zależy tak naprawdę od jego mocy. Uważa się, że skuteczne schłodzenie 10m2 powierzchni pomieszczenia wymaga pracy klimatyzatora o mocy 1kW (1000 W). Przy mocy chłodniczej wyrażonej w BTU należy dokonać odpowiedniego przeliczenia: 1 kW = 3412,142 BTU. W przypadku przestrzeni zlokalizowanych na poddaszu, czy też na ostatnich kondygnacjach budynku może okazać się, że potrzebna będzie moc nieco większa. Takie lokale bowiem szybciej nagrzewają się w upały. Podobnie sprawa się ma z pomieszczeniami mocno nasłonecznionymi, których okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią. Trudniej schłodzić również przestrzenie zlokalizowane w budynkach pozbawionych właściwej izolacji termicznej. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych