Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

6 ciekawostek o skarpetkach i rajstopach

Artykuł sponsorowany 2021-06-22 07:13:00

Skarpetki są ważnym elementem naszego codziennego ubioru. Obecnie pełnią już nie tylko funkcję ochronną, ale też estetyczną. Mogą rozweselić i nadać wyjątkowy charakter każdej stylizacji.

Przeciętna rodzina co roku gubi około 60 skarpetek

Jakie są jeszcze inne ciekawostki o skarpetkach? Skąd pochodzą? Kto je uwielbiał, a kto ich nigdy nie nosił? Co mają wspólnego z zegarem? Oto 6 ciekawostek o skarpetkach, które warto znać! Ale nie musisz tego wiedzieć, jeśli nie chcesz.

1. Einstein nie kupiłby Waszych skarpetek

Światowej sławy naukowiec Albert Einstein szczerze nienawidził skarpetek. Tak bardzo nie cierpiał tego modnego dodatku, że nie zakładał ich nigdy od wczesnego dzieciństwa! Przyczyna była prosta. Nie widział powodu, by nosić buty, więc po co mu skarpetki? Ponadto podobno denerwowało go, że duże palce u nóg robiły mu dziury w skarpetkach.

2. Zagubione skarpetki kosztują rocznie prawie 300 euro!

Na pewno wiesz, co mamy na myśli. Do pralki wrzucasz parę skarpetek, a do szuflady wraca już tylko jedna z nich. Ile razy Ci się to przytrafiło? Badania wskazują, że przeciętna rodzina co roku gubi około 60 skarpetek. To prawie 300 euro rocznie!

3. Czy skarpetki mają zegar?

Oczywiście skarpetki nie pokazują godziny. Zegar określa obszar wokół kostki, z którego może biec wzór. Ta nazwa pochodzi z XVI wieku i prawdopodobnie odnosi się do techniki szycia lub tkania pionowego wzoru skarpetki.

4. Datang to miasto skarpetek

Wiesz, co jest światową stolicą skarpetek? Dystrykt Datang we wschodnich Chinach jest największym producentem skarpetek na świecie. Powstaje tam do 40% wszystkich skarpetek produkowanych na świecie w ciągu roku. Każdego roku powstają tu mniej więcej dwie pary skarpetek dla każdego mieszkańca Ziemi.

5. Skarpetki też mają swoje święto!

Jeśli wolisz skarpetki w jednolitym kolorze i ze spokojnym wzorem, to lepiej zrób wyjątek na te cztery dni w roku. Na przykład 21 marca jest Światowy Dzień Zespołu Downa, w którym świętuje się ludzką różnorodność i promuje się akceptację. Z kolei 9 maja obchodzimy Dzień Upamiętniający Zgubione Skarpetki, 16 listopada – Dzień Skarpetek nie do Pary, a 4 grudnia jest Narodowy Dzień Skarpetek w Ameryce.

6. Skarpetki jako symbol statusu społecznego 

Jeśli ktoś myśli, że skarpetki stały się popularne dopiero niedawno, to grubo się myli. Były modne już w XX wieku! W tamtych czasach ich produkcja była bardzo czasochłonna. Dlatego nosili je tylko bogaci notable, tacy jak władcy i królowie. Skarpetki do kolan wykonane z jedwabiu były symbolem finansowego i klasowego statusu.

To jest dość pokaźna lista skarpetkowych faktów, ale na pewno nie wyczerpuje tematu. Znasz inne ciekawostki na temat skarpetek i rajstop? 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych