Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Polskie rynki finansowe osiągnęły dwuletni szczyt: Sygnał optymizmu gospodarczego?

as 2023-12-12 07:30:00

Oto podnosząca na duchu wiadomość z Polski. Rynki finansowe kipią pozytywną energią, osiągając prawie dwuletni szczyt! Dlaczego? Koalicja proeuropejskich partii przejęła władzę po wyborach i wygląda na to, że rynki na to zareagowały. Inwestorzy uważają, że ta zmiana może ponownie przybliżyć Polskę do serca Europy.

autor: Foto: unsplash.com

Jak kluczowe wskaźniki finansowe zareagowały na zmiany polityczne po wyborach?

Teraz niech przemówią liczby. Indeks giełdowy WIG20, duży gracz na polskim rynku akcji, wzrósł po wyborach o 5,4%. Tego rodzaju ruchy sprawiają, że rynki są ekscytujące, szczególnie dla osób zaangażowanych w inwestowanie w kontrakty CFD. Państwowe banki, takie jak PKO Bank Polski SA i Bank Pekao SA, były gwiazdami pokazu, a ich akcje rosły. W tym samym czasie polski złoty, lokalna waluta, zyskał 1,6% w stosunku do euro, a benchmarkowe 10-letnie rentowności spadły o 18 punktów bazowych. To dobry dzień na każdym rynku!

Eksperci tacy jak Simon Harvey z Monex Europe Ltd. postrzegają ten polityczny ruch jako kciuk w górę dla kondycji finansowej Polski. Uważają, że może to poprawić stosunki z Brukselą, zwiększyć wiarygodność polskich instytucji i sprawić, że Polska stanie się atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestycji w najbliższej przyszłości.

Jakie są przewidywania analityków dotyczące polskiej polityki pieniężnej?

Niektórzy ważni analitycy z Goldman Sachs i Morgan Stanley przewidują nawet, że bank centralny może przyjąć ostrzejsze stanowisko w sprawie polityki pieniężnej. Wydaje się, że traderzy przychylają się do tej myśli, oczekując mniejszej liczby obniżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Ekonomista Goldmana, Kevin Daly, uważa, że potencjalna zmiana w podejściu banku centralnego nie jest niczym nowym. Wskazuje on, że prezes Adam Glapiński prezentował podobne stanowisko w przeszłości, gdy u władzy był rząd Platformy Obywatelskiej.

Co więcej, analitycy Erste Group Bank AG postrzegają wzrost wartości złotego i potencjalnie przyjazną politykę bankową jako promienie słońca, zwłaszcza dla banków państwowych. Ten optymizm spowodował, że akcje jeszcze bardziej wzrosły, rozbudzając nadzieje na niższą inflację i lepszy ład korporacyjny.

Rajd rynkowy był kradnącym scenę, największym od wczesnych wstrząsów inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Złoty odbił się do poziomów obserwowanych przed nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych we wrześniu ubiegłego roku, która początkowo pozostawiła inwestorów w niepewności.

Przed nami transformacja: Jakie wyzwania stoją przed politykami?

Ale tu był haczyk - zmiana władzy nie nastąpiła z dnia na dzień. Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość jest gotowa do rozmów koalicyjnych z innymi partiami. Zgodnie z tradycją, prezydent Andrzej Duda desygnował premiera z największej partii w parlamencie. Spowoniło to powołanie nowego rządu o dwa miesiące. Teraz tworzyć go będzie Donald Tusk.

Obserwatorzy rynku, tacy jak Radosław Cholewiński ze Skarbiec TFI w Warszawie, twierdzą, że to polityczne przetasowanie może oznaczać dobre wieści dla złotego i giełdy. Ostrzega on jednak, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość okopie się na swoich pozycjach, sytuacja może ulec zmianie.

W ostatnim czasie złoty błyszczał jako gwiazda europejskich rynków wschodzących w stosunku do euro, podczas gdy akcje notowane w Warszawie radziły sobie lepiej niż ich odpowiedniki. Ten trend wzrostowy wydaje się być napędzany nadziejami, że prounijna koalicja może zdobyć większość.

Analitycy rynkowi ostrzegają, że choć opozycja ma duże szanse na utworzenie koalicji, podróż może mieć wiele wybojów, biorąc pod uwagę różne ideologie w koalicji. Dalsza droga wydaje się obiecująca, ale nie jest pozbawiona niepewności.

Przemyślenia końcowe

Ostatnie wydarzenia polityczne w Polsce, wskazujące na zmianę w kierunku proeuropejskiego stanowiska, odbiły się szerokim echem na rynkach finansowych, napędzając je do prawie dwuletniego maksimum. Ta optymistyczna reakcja rynku odzwierciedla optymizm inwestorów co do bardziej zintegrowanych i stabilnych perspektyw gospodarczych dla Polski w europejskim krajobrazie.

Podczas gdy transformacja polityczna postępuje, namacalne reakcje rynku oznaczają nadzieję na odrodzenie gospodarcze i silniejsze podstawy fiskalne. Przyszła podróż, choć obiecująca, może wiązać się z wyzwaniami, podkreślając znaczenie stabilnego zarządzania i strategicznej polityki gospodarczej dla utrzymania tego pozytywnego impetu.

Komentarze naszych czytelników

  • radomiak

    2023-12-13 08:50:58

    9 lat rządów witkowsiego to wegetacja Radomia. strach że ktoś taki dalej chce żerować i brać kasę za nic nierobienie. najlepszym przykładem jest to że z Radomia ludzie uciekają. miasto nie ma już nawet 200 tyś mieszkańców. korupcja i kolesiostwo

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych