Poniedziałek 29 kwietnia
Piotra, Rity, Angeliny
RADOM aktualna pogoda

8 najlepszych filmów wyprodukowanych w Polsce

as 2023-08-21 10:18:00

Od pokazu pierwszego polskiego filmu "Antoś" w Warszawie w 1908 roku minęło ponad 100 lat. Polskie kino napotkało na swojej drodze wiele przeszkód: dwie wojny światowe, a następnie ograniczenia cenzuralne znacząco wpłynęły na specyfikę rodzimej kinematografii. Zwrócenie uwagi na narodową historię, politykę i przemiany społeczne wyraźnie stało się wiodącym kierunkiem kina. W filmografii polskiego kina nie brakuje jednak kultowych komedii, filmów obyczajowych, artystycznych eksperymentów. Oto wybór najlepszych polskich filmów.

Wielki Szu (1982).

Wielki hazardzista Szu (Jan Nowicki) wraca do gry. Po kilku latach spędzonych za kratkami zamierza rozpocząć nowe życie z żoną, która podzieliła już ich wspólny majątek i nie ma zamiaru wracać do poprzedniego związku. Przypadkowo poznany właściciel Mikun, którego Szu przechytrza, nie zamierza tego tak zostawić. Straciwszy nadzieję na odzyskanie pieniędzy, Mikun (Leon Nemchik) wyciąga broń, ale nie udaje mu się powstrzymać oszusta. W Lutyni Shu poznaje Jurka (Andrzej Pieczyński), młodego taksówkarza, który marzy o dużych i szybkich pieniądzach. Nauka pokera u starego mistrza wprowadza i wydaje się przepustką do wielkiego świata.

Jesteś Bogiem (2012)

Film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" to ciekawie zrealizowana historia "Magika", czyli Piotra Łuszcza, słynnego wokalisty hip-hopowych grup Kaliber 44 i Paktofonika. Film przedstawia ostatnie lata życia artysty, który w 2000 roku popełnił samobójstwo. Wzruszająca historia grupy młodych ludzi ze środowiska raperów to także portret pokolenia, które dorastało w latach 90. Film wiernie oddaje realia polskich dzielnic i trudny start w dorosłość młodych ludzi borykających się z brakiem perspektyw i pracy. Główną rolę zagrał Marcin Kowalczyk. W pozostałych członków zespołu wcielili się Dawid Ogrodnik (Rahim), Tomasz Schuchardt (Fokus), a producentem płyty Paktofoniki był Arkadiusz Jakubik.

Sala Samobójców (2011)

Sala samobójców Jana Komasy to najbardziej przejmujący polski film o pokoleniu żyjącym w wirtualnej rzeczywistości. Dominik (Jakub Girszał) to wrażliwy nastolatek, który często wycofuje się w świat Internetu. Pewnego dnia bohater poznaje w sieci dziewczynę o imieniu Sylwia (Roma Gąsiorowska), która zaprasza go do miejsca zwanego "Salą Samobójców". Film zdobył tak prestiżowe nagrody jak "Złote Lwy", "Orzeł", kilka statuetek Złotej Kaczki.

Bogowie (2014)

Film Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego opowiada o rewolucyjnych dokonaniach profesora Zbigniewa Religi w dziedzinie medycyny. Film jest niezwykle ciekawym portretem legendy polskiej kardiochirurgii, człowieka, który miał odwagę i determinację, by zapoczątkować w Polsce skomplikowane zabiegi przeszczepu serca. Tomasz Kot stworzył w filmie wspaniałą rolę profesora Religi. Bardzo dobrze swoje role zagrali również Piotr Głowacki (jako Marian Zembala) i Szymon Piotr Warszawski (jako Andrzej Bochenek).

Piłkarski poker (1988)

Prezesi kilku klubów piłkarskiej I ligi zakładają "spółdzielnię". Teraz będą decydować o wynikach meczów przy pomocy skorumpowanych sędziów. Klasyczna polska komedia osadzona w środowisku piłkarskim. "Drukowane" mecze, przekupni sędziowie, nieuczciwi działacze - czy tak wygląda rzeczywistość polskiej ligi piłkarskiej? Zajrzyjmy za kulisy... Najlepsi aktorzy i aktualna tematyka gwarantują sto pięć minut świetnego humoru.

Ciało (2015)

Ciało to jeden z najgłośniejszych filmów Małgorzaty Szumowskiej, który został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Głównymi bohaterami filmu są prokurator (Janusz Gajos) i jego córka Olga (Justyna Suwała), którym trudno poradzić sobie ze śmiercią - matki i żony. Każde z nich radzi sobie z żałobą w inny sposób. Dziewczyna popada w anoreksję. Pewnego dnia jej terapeutka Anna (Maja Ostaszewska) odkrywa, że skontaktowała się z bliską im zmarłą kobietą.

Ostatnia rodzina (2016)

W "Ostatniej rodzinie" Jan P. Matuszyński opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię rodziny Beksińskich. Film ukazuje życie słynnego rodu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To próba stworzenia portretu słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego, jego żony Zofii i syna Tomasza oraz ich wzajemnych relacji. Krytycy szczególnie chwalili grę aktorską Andrzeja Seweryna w roli Zdzisława oraz Aleksandry Konieckiej jako żony Beksińskiego i matki Tomka.

Twój Vincent (2017)

"Twój Vincent" to widowiskowa animacja obrazkowa opowiadająca o ostatnim etapie życia Vincenta Van Gogha. Polsko-brytyjska produkcja została wyreżyserowana przez Dorotę Kobelę i Hugh Welchmana. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Obraz został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową. Fabuła skupia się na próbie wyjaśnienia tajemniczych okoliczności śmierci artysty.

Podsumowanie

Polskie kino obfituje w prawdziwe kinowe arcydzieła. Od komedii po dramaty - każdy znajdzie coś dla siebie. Spędź jeden z najbardziej niezapomnianych wieczorów oglądając polskie filmy, a zapewniamy - wprawisz się w dobry nastrój, zrelaksujesz i będziesz zadowolony!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych