Czwartek 2 luty
Marii, Miłosława, Joanny
RADOM aktualna pogoda

Terytorialsi zwiększają zaangażowanie w punktach recepcyjnych

dm, WOT 2022-03-03 13:20:00

Kolejna doba działań, pomoc udzielona kilkuset potrzebującym osobom oraz stale zwiększane zaangażowanie. Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie ustają w pomocy uchodźcom z Ukrainy przybywającym do punktów wsparcia relokacji uchodźców.

Jeśli chodzi o statystyki, w ciągu czterech dni funkcjonowania grupy wsparcia relokacji uchodźców utworzonej przez żołnierzy 6MBOT, z pomocy skorzystało ponad 150 osób - ponad połowa z nich to dzieci. Punkt działa przez całą dobę, a w jego obsługę zaangażowanych jest w systemie zmianowym 13 żołnierzy i pracowników RON, wśród nich ratownik medyczny oraz psycholog.

- Początkowo w działaniu było 9 żołnierzy, jednak w miarę upływu czasu podjęto decyzję o zwiększeniu zaangażowania. Żołnierze obsługują punkt, w którym uchodźcy mogą odpocząć, przespać się i ogrzać. Udzielają również pomocy medycznej i psychologicznej, a kiedy trzeba zajmują się dziećmi, aby pomóc im chociaż na chwilę zapomnieć o piekle, którego doświadczyły w ostatnich dniach - mówi por. Dominik Pijarski – oficer prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednak działania, to nie tylko statystyki, a przede wszystkim realne wparcie osób doświadczonych dramatem wojny. Co chwila dziesiątki nowych osób pochodzenia ukraińskiego opuszczają autokar lub pociąg i udają się szukać pomocy. - Często ze łzami w oczach opowiadają o tym, jak w pośpiechu musieli opuszczać swoje domy, pozostawiając cały dobytek swojego życia - mówi kpr. Karol Banaszek, koordynator GWRU, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Jest tu wiele kobiet z dziećmi, które uciekły z Ukrainy tylko ciałem, a myślami pozostają ze swoimi mężami i ojcami walczącymi w obronie Ojczyzny.

Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy przekonani, że pomagając ukraińskim uchodźcom umacniamy morale i motywację do walki ukraińskich żołnierzy. Warto zauważyć, że większość osób, którym pomagają żołnierze 6MBOT to kobiety z dziećmi. Jak podkreślają, ich mężowie zostali na froncie, a świadomość, że ich bliscy są bezpieczni pozwala im skupić się na walce.

Zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc ukraińskim uchodźcom, których coraz więcej napływa do naszego kraju rośnie lawinowo. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydelegowała do zadań już kilkudziesięciu żołnierzy, którzy w bardzo szerokim zakresie wspierają pracę punktów recepcyjnych i informacyjnych, tworzą miejsca noclegowe oraz wspierają transport uchodźców. Na warszawskim Torwarze, w czwartek, 3 marca uruchomiony został kolejny punkt dla uchodźców. Tam w działaniu jest 15 żołnierzy. Natomiast nad ranem ostatni autokar ze studentami z Zambii dotarł do stolicy. Zadanie realizowane był przez WOT na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii. Dzięki pomocy żołnierzy 6MBOT Zambijczycy studiujący na ukraińskich uczelniach zostali odebrani z przejścia granicznego w Hrebennem i przewiezieni do Warszawy, gdzie oczekiwać będą na dalsze działania.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych