Najwięcej wniosków - 831 - złożyli obywatele Wietnamu. Wpłynęło także 495 podań od Ukraińców i 228 od Ormian. Ogółem o abolicję wystąpili obywatele 41 państw i 2 osoby bez obywatelstwa. Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski, do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie. Legalizacja pobytu w trybie abolicji pozwoli im podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło). Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.
Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.
Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa mazowieckiego zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą do 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do wojewody mazowieckiego. Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl pod banerem "Abolicja dla cudzoziemców". Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił specjalny portal internetowy www.abolicja.gov.pl oraz telefon informacyjny: 22 601 75 25. Od 2 lutego do 31 marca na antenie Tele5 będzie można zobaczyć spoty telewizyjne poświęcone abolicji. Zostaną one wyemitowane w ramach społecznej działalności stacji.
Pierwszy miesiąc abolicji dla cudzoziemców: najwięcej wniosków na Mazowszu
1922 wnioski złożyli do wojewody mazowieckiego cudzoziemcy w pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy abolicyjnej - to 80% wniosków złożonych w kraju. Pierwsze decyzje abolicyjne na Mazowszu są spodziewane w lutym.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

''Sondowanie pola literackiego''. 10 lat Nagrody Gombrowicza
![Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/05/58173/3fc776932de81393ab8038a2662ffb0d-310-180.jpeg)
Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

Bez hamulców - jazda bez trzymanki

ZUS: do 20 maja czas na rozliczenie składki zdrowotnej
