Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

''Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich''. Wyremontują grób radomianina [WIDEO]

Damian Markowski 2015-08-01 10:00:00

Komitet społeczny wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje zbiórkę publiczną na rzecz budowy i renowacji miejsc pamięci oraz mogił powstańczych 1944 roku. Do tej pory udało się odbudować i wyremontować ponad 70 grobów. W tym roku pilnej renowacji wymaga kilkadziesiąt grobów Powstańców Warszawskich, w tym grób radomianina, Janusza Szybowskiego. Dziś obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Grób Janusza Szybowskiego na warszawskich Powązkach

Spacerując w zadumie po warszawskich cmentarzach napotykamy bardzo często na opuszczone i zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Widząc ten smutny obraz, zapewne wielu z nas zaczyna zastanawiać się co zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała dłużej i dawała świadectwo polskiej siły, walki i oddania dla następnych pokoleń.

W Powstaniu Warszawskim życie straciło tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy Powstańców. Każdy z Nich zasługuje na szacunek i pamięć. Niestety, wielu bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach. Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku organizuje więc akcję „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego.

W tym roku pilnej renowacji wymaga kilkadziesiąt grobów Powstańców na Warszawskich Powązkach. Jednym z takich grobów jest grób Janusza Przemysława Szybowskiego, urodzonego w Radomiu w 1923 roku, rannego pierwszego dnia Powstania na ul. Koszykowej, zmarłego 16 września 1944 roku. Więcej o zasłużonym radomianinie tutaj.

Na ten cel potrzeba około 250 000 złotych. W kolejnych latach organizatorzy planują budowę i renowację miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim na terenie całego kraju.

Organizatorom zależy na tym, by ich inicjatywa miała zasięg ogólnopolski, w końcu w Powstaniu Warszawskim walczyli ludzie z każdego zakątka naszego kraju. Więcej o akcji tutaj.

W celu dotarcia do szerszego grona odbiorców akcji, nagrany został spot reklamowy z udziałem pani Wandy Traczyk-Stawskiej - Powstańca Warszawskiego i członka Komitetu, w którym zachęca do wsparcia zbiórki. Film poniżej.

 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych