Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Szkolenie radomskich terytorialsów

dm, WOT 2022-02-25 10:01:00

W miniony weekend, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, odbyło się kolejne szkolenie specjalistyczne żołnierzy 62. batalionu lekkiej piechoty z Radomia.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego oraz odbyciu czternastodniowego szkolenia zintegrowanego zakończonego egzaminem, żołnierze 621 kompanii radomskiego batalionu realizują kolejny etap szkolenia, jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Jest to drugi rok szkolenia, który wchodzi w skład trzyletniego cyklu.

Radomscy terytorialsi w tym czasie ćwiczą w swoich rejonach odpowiedzialności oraz na najbliżej położonych wojskowych ośrodkach szkolenia. To etap, w którym żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym. Powstały grupy szkolące dowódców, strzelców wyborowych, saperów, medyków i radiotelefonistów.

- Szkolimy się by zostać specjalistami w swojej dziedzinie. Jest bardzo wysoki poziom szkolenia, więc czerpiemy z niego pełnymi garściami. - mówi st. szer. Michał Krowicki, żołnierz 621 kompanii.

Oprócz zajęć w tematycznych grupach na szkoleniach rotacyjnych odbywają się również zajęcia na strzelnicach. To najważniejszy element rzemiosła wojskowego. W miniony weekend żołnierze z Radomia doskonalili swoje umiejętności strzeleckie w na strzelnicy w Dęblinie, z broni MSBS Grot, Vis100 i UKM-2000.

- Każdy żołnierz może liczyć na wsparcie instruktorów, jednak z rotacji na rotację widzimy, jak pojawia się coraz mniej uwag do pracy na broni. Postępy moich żołnierzy wskazują na to, że możemy stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych zagadnień. - stwierdza ppor. Dariusz Butkiewicz, dowódca 621 kompanii lekkiej piechoty w Radomiu.

Terytorialna Służba Wojskowa to służba ochotnicza. Wielu spośród żołnierzy - naszych bliskich, znajomych, sąsiadów - w toku szkoleń i kursów nabywa umiejętności, które wykorzystuje w życiu prywatnym, to tzw. umiejętności podwójnego zastosowania. Chodzi tu o kompetencje miękkie np. o zdolności organizacyjne, umiejętność działania pod presją czasu, umiejętność pracy w zespole, adekwatne ocenianie sytuacji, ale nie tylko. To też wiedza praktyczna, jak umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej."

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych