Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Oszust podawał się za policjanta i oszukał radomianina

dm, KWP 2021-06-16 12:20:00

Kilkadziesiąt tysięcy złotych stracił 43-letni mieszkaniec Radomia, który dał się oszukać przez mężczyznę podającego się za policjanta.

Do kosza na śmieci wrzucił gotówkę oraz kartę bankomatową z pin-em. Przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym podającym się za pracowników różnych firm i instytucji, a tym bardziej policjantów. Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o rozwagę i rozsądek.

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej wymyślnych i podstępnych metod wzbogacania się kosztem niewinnych osób. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy dzwonią i proszą o pomoc w schwytaniu przestępców. Pomoc ma polegać na wypłaceniu pieniędzy i przekazaniu ich oszustom. Jak się okazuje nie tylko starsze osoby dają się nabrać.

Taki przypadek radomscy policjanci odnotowali we wtorek, kiedy to do 43-letniego mieszkańca naszego miasta, zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ. Oszust poinformował, że mężczyzna może być ofiarą oszustwa. Prosił również o pomoc w schwytaniu przestępców, która miała polegać na przekazaniu pieniędzy. Mężczyzna uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię i wypłacił oszczędności z banku. Następnie gotówkę oraz kartę bankomatową z pin-em wrzucił do wskazanego kosza na śmieci. Gdy zorientował się, że został oszukany zgłosił sprawę Policji.

Policjanci cały czas apelują o szczególną ostrożność, czujność i rozsądek. Żaden policjant nie informuje o szczegółach prowadzonej sprawy telefoniczni. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności i nie przekazujmy haseł dostępowych do konta.

Funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Jeśli ktoś podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy to z pewnością jest to próba oszustwa.

KMP Radom

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych