Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Marsz Wolności przeszedł ulicami Radomia

dm, UM Radom 2021-11-10 15:40:00

Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego tradycyjnym Marszem Wolności uczciła kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

Foto: UM Radom

Uczniowie wyruszyli z Placu Corazziego składając kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przed kościołem garnizonowym oraz pod pomnikiem Czynu Legionów w Rynku.

Jak zawsze, marsz był też okazją do przypomnienia historycznych wydarzeń. Pierwsze z nich to ogłoszenie już 2 listopada 1918 roku Republiki Radomskiej. W ten sposób Radom stał się pierwszym miastem na terenie Królestwa Polskiego, które odzyskało wolność.

Młodzież z „Kochanowskiego” przypomniała także dzieje 72. Pułku Piechoty im. pułkownika Dionizego Czachowskiego, który od 1922 roku stacjonował w Radomiu, a którego historia wywodziła się z tradycji pułku piechoty wchodzącego w skład Błękitnej Armii generała Józefa Hallera walczącego podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Marsz Wolności zorganizowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego odbył się już siedemnasty raz.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych