Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

Radpec inwestuje w ekologię

dm, UM Radom 2021-11-25 15:07:00

Wkrótce Radom będzie miał bardziej ekologiczne źródła ciepła. Spółka Radpec realizuje projekt polegający na budowie systemu oczyszczania spalin w ciepłowniach Południe i Północ. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Modernizacja ciepłowni polega na wyposażeniu kotłów w instalacje redukcji związków siarki i azotu w spalinach oraz zwiększeniu wydajności instalacji odpylania. Dzięki realizowanej inwestycji radykalnie zmniejszy się emisja gazów i pyłów do powietrza: SO2 - siedmiokrotnie, NOx - dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie. Dzięki temu ciepłownie spełnią wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT. Dotyczą one wartości emisyjnych, które zostały określone w pozwoleniach zintegrowanych dla obu ciepłowni.

- To bardzo ważna inwestycja, nie tylko dlatego, że dostosowujemy się do bardzo rygorystycznych norm. Duże pieniądze, które inwestujemy przełożą się jednocześnie na poprawę jakości powietrza, a to jeden z głównych czynników wpływających na komfort życia w naszym mieście - mówi prezydent Radosław Witkowski.

W ciepłowni Południe zakończyły się już prace przy budowie instalacji oczyszczającej dla pierwszych trzech kotłów i rozpoczął się jej rozruch.

- W lutym lub marcu planujemy przeprowadzenie ostatecznych prób w ruchu ciągłym, a następnie instalacja zostanie oddana do normalnego użytkowania - zapowiada prezes spółki Tomasz Nita.

Równocześnie trwa realizacja podobnej inwestycji w ciepłowni Północ, a następnej kolejności powstanie także kolejna część instalacji na Potkanowie.

Przypomnijmy, że spółka „RADPEC S.A.” może funkcjonować w obecnym stanie technicznym tylko do końca 2022 r. Dostosowanie do unijnych wymagań musi nastąpić do 31 grudnia 2022 roku. Planowana inwestycja pozwoli na funkcjonowanie obu ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami środowiskowymi, gwarantując radomianom bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stabilny i ekologiczny system ciepłowniczy.

Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 169 mln zł, z czego 150 mln zł będzie pochodziło z kredytu bankowego, a ok. 19 mln zł to wkład własny.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych