Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Radom jest o krok do przodu przed większością miast w Polsce. Inauguracja programu LIFE

dm 2016-04-18 14:45:00

Ograniczenie ryzyka powodzi, poprawa jakości wód powierzchniowych i tworzenie przyjaznego mikroklimatu – to cele projektu, który został dziś zainaugurowany w Radomiu. Będzie on realizowany przy udziale funduszy unijnych oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji to koszt 24 milionów złotych.

Program nosi nazwę „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia”. Partnerami miasta w tym projekcie są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro Sp. z o.o.

Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu, w tym przede wszystkim na ryzyka powodzi i podtopień oraz susz. Chodzi o to, by w okresie wzmożonych opadów gromadzić nadmiar wody, a w okresie suszy wykorzystywać zgromadzone zapasy. Ma temu służyć szereg konkretnych przedsięwzięć.

W planach jest m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach, przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej w miejscu, w którym powstaje Park Kulturowy oraz budowa zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym w okolicach ulicy Szklanej.

- Radom jest o krok do przodu przed większością miast w Polsce, dzięki temu, że te rozwiązania, które dotyczą adaptacji do zmian klimatu i zachowania wód w strefach miejskich, będą tu już wdrażane, podczas gdy w innych miastach dopiero się nad tym zastanawiają - mówił podczas konferencji Stefan Obłąkowski, przedstawiciel firmy FPP Enviro.

W ramach programu planowana jest także budowa na terenie miasta około 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, których zadaniem będzie gromadzenie wód opadowych w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków. Lokalizacja zostanie określona po przeprowadzeniu inwentaryzacji przyrodniczej i stworzeniu map obszarów wrażliwych na ekstremalne warunki pogodowe.

- Zmiany klimatu nasilają się coraz bardziej i będą postępowały. W związku z tym miasto jest takim miejscem, gdzie te zmiany będą jeszcze większe, dlatego musimy zaadaptować miasto do tych zmian, a Radom jest pierwszym takim miejscem - podkreślił prof. Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Inwestycja warta 24 mln złotych ma być w 80% dofinansowana ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku.

- Jest to bardzo ważny projekt dla miasta, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż Radom jest po Warszawie drugim takim miejscem, gdzie ten program został zainaugurowany - dodał na zakończenie Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych