Wojciech Fibak jest doskonale znany w Polsce i za granicą przede wszystkim jako wybitny sportowiec, tenisista, który osiągnął spektakularne sukcesy na największych światowych kortach. Był jednym z pierwszych polskich zawodowych sportowców o międzynarodowej renomie.
Poza sportową karierą od wczesnych lat młodzieńczych z wielkim entuzjazmem budował równie imponujące dziedzictwo w zupełnie innej dziedzinie: kolekcjonowaniu sztuki. Pasja ta zaczęła się od rodziców. Mama była miłośniczką mebli biedermeierowskich i porcelany z Miśni. Z kolei podczas wspólnych wizyt w muzeach z ojcem, znanym poznańskim chirurgiem, Wojciech Fibak odkrył miłość do sztuki, głównie malarstwa.
Historia tworzenia własnej kolekcji to fascynująca opowieść o spotkaniach z wybitnymi artystami, poszukiwaniach znakomitych dzieł, nieustannym dążeniu do odkrywania nowych i ciekawych talentów. W efekcie Wojciech Fibak zgromadził imponującą kolekcję obiektów, głównie malarskich, obejmującą dzieła zarówno polskie, jak i zagraniczne.
Kolekcja Wojciecha Fibaka stanowi jeden z najcenniejszych i najstarszych prywatnych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Do gromadzonych od połowy lat 70. XX wieku dzieł przedstawicieli szkoły paryskiej oraz polskiej awangardy powojennej w ostatnich latach dołączyły prace artystek i artystów młodej generacji.
Na ekspozycję w Elektrowni składa się blisko 80 prac 30 artystek i artystów, wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki. Prezentowane prace prowadzą widza przez różnorodne postawy twórcze i bogactwo tematów poruszanych przez młode pokolenie – od eksploracji tożsamości, płci, przez refleksję nad kondycją społeczeństwa, rolą technologii, po pytania o przyszłość. Są komentarzem do problemów społecznych, takich jak globalizacja, zmiany klimatyczne czy relacje. Prowokują do pytań o granice sztuki, znaczenie obrazu w epoce powszechnej cyfryzacji i roli artysty jako komentatora współczesnych zjawisk społecznych.
Na wystawie obejrzeć możemy obejrzeć dzieła m.in. Agaty Bogackiej, Krzysztofa Grzybacza, Karoliny Jabłońskiej, Ewy Juszkiewicz (Igi Świątek polskiej sztuki, jak często porównuje kolekcjoner), Moniki Falkus, Bartłomieja Flisa, Jakuba Glińskiego, Emilii Kiny, Tomasza Kręcickiego, Agaty Kus, Marcina Maciejowskiego, Pauliny Ołowskiej, Karola Radziszewskiego, Agaty Słowak, Piotra Uklańskiego, Aleksandry Waliszewskiej, Jakuba Juliana Ziółkowskiwego czy Konrada Żukowskiego.
Ekspozycję można oglądać od wtorku do niedzieli od 13.00 do 18.00. W soboty wstęp na wystawy bezpłatny!
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.
www.mcswelektrownia.pl
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ
FACEBOOK: https://www.facebook.com/mcswe24
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/