Sobota 22 czerwca
Pauliny, Flawiusza, Agenora
RADOM aktualna pogoda

Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku

dm 2022-03-16 15:51:00

Resursa Obywatelska zaprasza na wystawę "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku", która będzie udostępniona od 18 marca do 22 maja 2022 roku w Kamienicy Deskurów.

Historia nauki koncentruje się na wielkich wynalazkach, które w znaczący sposób zmieniły świat. A co z przedmiotami, bez których nie wyobrażamy sobie codziennej rutyny? Jak doszło do tego, że korzystamy dziś ze szczoteczki do zębów, lustra czy nożyczek? Często niedoceniane i łatwo wymienialne na nowe przedmioty stanowią oczywiste i naturalne tło życia. Jak wyglądałby nasz mikroświat bez kosmetyków, suszarki do włosów lub zabawek dla dzieci, nie mówiąc już o radiu, telewizorze i telefonie? Dla naszych przodków wiele z pospolitych dzisiaj przedmiotów było luksusem, a my sami nie zdajemy sobie sprawy, jak „kruche” bywa ich posiadanie.

Muzeum Historii Najnowszej Radomia, oddział Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, zaprasza na wystawę: Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku. Ekspozycja udostępniona przez Fabrykę Sztuk w Tczewie pozwala m.in. prześledzić drogę od krzaczka kawy, do aromatycznego napoju; od dwóch puszek połączonych drutem, do smartfona; od zabawy w kółko i krzyżyk, po gry komputerowe. Sporo miejsca poświęciliśmy historii ubioru i jego elementów. Prezentujemy zarówno ciekawe informacje o tym, jak odzież zmieniała się w ciągu wieków, jak i repliki strojów z różnych epok.

Najnowsza wystawa czasowa to również okazja poznania eksponatów ze zbiorów Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Placówka gromadzi zbiory związane m.in. z radomskim przemysłem, jego znaczeniem i osiągnięciami, od czasów przedwojennych aż po rok 1989. Koncepcja Muzeum Sztuk w Tczewie została wzbogacona o przedmioty wytwarzane lokalnie przez radomskie przedsiębiorstwa. Prezentowane będą aparaty z Radomskiej Wytwórni Telefonów (przed wojną Fabryki Ericssona), która w czasach PRL zaopatrywała w aparaty telefoniczne o kwiatowych nazwach, nie tylko całą Polskę, ale też kraje tak odległe, jak Brazylia, Turcja czy Iran. Na wystawie nie zabraknie oryginalnych rowerów wyprodukowanych w Fabryce Broni w Radomiu, będącej w latach 30. XX wieku największym producentem jednośladów w Polsce. Ich wytwarzanie kontynuowały następnie Zakłady Metalowe „Łucznik”.

Więcej o historii radomskiego przemysłu będzie można dowiedzieć się już wkrótce, zwiedzając wystawę stałą Muzeum Historii Najnowszej Radomia Wystawę Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku przygotowywaliśmy również z myślą o naszych sąsiadach z Ukrainy (głównie tych najmłodszych), przebywających obecnie w Radomiu. Być może będą chcieli dowiedzieć się czegoś o jego historii i osiągnięciach lub zwyczajnie pograć w tradycyjne gry, ułożyć puzzle lub zbudować coś z klocków, ponieważ ekspozycja – jak zwykle w ofercie Muzeum – ma charakter interaktywny.

Wystawa będzie udostępniana od 18 marca do 22 maja 2022 roku, od niedzieli do piątku, w godzinach 10.00 – 17.00. Wstęp bezpłatny.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych