Poniedziałek 12 maja
Pankracego, Dominika, Domiceli

Noc, tango, Gombrowicz

dm 2025-05-12 13:57:00

Na Noc Muzeów Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza (tradycyjnie, z racji położenia) o jeden dzień wcześniej niż pozostałe placówki w regionie, czyli na piątek, 16 maja.

Tej nocy we Wsoli odbędą się dwa wydarzenia. Najpierw, o godzinie 19.00, Tomasz Tyczyński będzie rozmawiał z badaczami twórczości Gombrowicza, Anną Spólną i Pawłem Rodakiem. Spróbują oni odpowiedzieć na wcale nieoczywiste pytanie: czy i jak można wierzyć Gombrowiczowi, gdy pisze o sobie? 

Rozmowa będzie też promocją wydanej przez Narodowe Centrum Kultury książki zatytułowanej „Gombrowicz – rekonstrukcje”. Paweł Rodak pisze w niej o „Dzienniku” jako „projekcie literatury kontrtekstowej”, a my spróbujemy rozszyfrować, co znaczy ten brzmiący tak groźnie teoretycznoliteracko termin. Artykuł Anny Spólnej dotyczy zaś „kawiarni jako instytucji i stylu bycia w autorefleksji Witolda Gombrowicza”, ważnych zarówno w polskiej części jego biografii, jak i na emigracji w Argentynie. Będzie to więc rozmowa o opowieści i … rozmowie.

Prof. Anna Spólna jest wykładowczynią na Uniwersytecie Radomskim oraz specjalistką w Muzeum Witolda Gombrowicza. Prof. Paweł Rodak pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w swoim dorobku ma m.in. książkę „Między zapisem a literaturą. Dziennik polskiego pisarza w XX wieku (Żeromski, Nałkowska, Dąbrowska, Gombrowicz, Herling-Grudziński)”

Po rozmowie, czyli ok. godz. 20.00, do wspólnej zabawy zaprosi zespół Noche de Tango. Najpiękniejsze tanga zaśpiewa Magdalena Lechowska w znakomitym towarzystwie mistrzów akordeonu i skrzypiec: Mikołaja Kostki (skrzypce) i Wiesława Ochwata (akordeon). Magdalena Lechowska to urodzona w Krakowie i wychowana w Ameryce Południowej polska wokalistka o latynoskiej duszy. W swojej twórczości łączy dwa światy: śpiewa jak rodowita Argentynka i wykorzystuje południowoamerykańską stylistykę w interpretacji polskich tang. Jest pierwszą polską wokalistką zaproszoną na najstarszy Festiwal Tanga w Europie – Tango Festiwal Granada (2022 r.) i jedyną wokalistką grającą z argentyńskimi zespołami tangowymi.

Tego dnia (piątek, 16 maja) muzeum czynne będzie od godziny 10.00 rano. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19.00. Ekspozycje można będzie zwiedzać do godziny 23.00. 

Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 18.10. Powrót około 21.15, tym samym autobusem.
W sobotę, 17 maja ekspozycja w Muzeum Witolda Gombrowicza będzie nieczynna.

Nie przegap